Lidovky.cz

Vězeň Assange. Na ambasádě může zůstat roky, říká expert

Svět

  7:00
LONDÝN - Už dva měsíce je Julian Assange vězněm na ekvádorské ambasádě v Londýně. Může tam zůstat i několik let nebo se vzdát, jiné řešení není, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz expert na mezinárodní právo Miroslav Pulgret z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Julian Assange foto: ČTK

Britská vláda minulý týden pohrozila, že ekvádorskou ambasádu obsadí a Juliana Assange odvede. Je vůbec něco takového možné?
Možné je samozřejmě všechno. Nicméně ambasáda je pod ochranou Británie, která se musí postarat o její nedotknutelnost. Tím, že by tam Britové vtrhli, by porušili článek 22 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Vstup na zahraniční zastupitelský úřad je možný pouze v případě souhlasu vedoucího mise nebo v případě nějaké výjimečné pohromy, která by úřad ohrožovala. Například kdyby na ambasádě hořelo, hasiči tam mohou vstoupit bez dovolení. Samozřejmě by ale Assange zadržet nesměli.

Proč Londýn něčím takovým vyhrožoval?
To nevím. V rozporu s mezinárodním právem to není, ale mezinárodní vztahy to jistě ovlivní. Ekvádor může přijmout odvetná opatření jako například stažení svého velvyslance z Británie. Vztahy mezi oběma zeměmi to určitě hodně vyostřilo.

Čtěte také:

Ekvádor Assangeovi udělil diplomatický azyl, to ale zakladateli WikiLeaks moc nepomohlo...
Diplomatický azyl nezaručuje diplomatickou imunitu. A Evropa narozdíl od Jižní Ameriky právo diplomatického azylu neuznává. To znamená, že kdyby byl Assange například v Brazílii, může s diplomatickým azylem bez problémů opustit ambasádu. To ale neplatí ve Velké Británii, kde zcela spadá pod britské právo. I to je také důvod, proč britská výhrůžka pobouřila zejména latinskoamerické země.

A diplomatický pas by nebyl řešení? Status ekvádorského diplomata je přeci zárukou imunity. 
Vtip je v tom, že seznam zahraničních diplomatů má ministerstvo zahraničí, Assange na něm samozřejmě není, a tak ho Británie nemá povinnost chránit. Seznam diplomatů se oznamuje vládě, v případě Británie královně, a ta ho nemusí respektovat. Tak jako v případě Assange.

Jak se podle vás bude situace dál odvíjet?
Je ale velice nepravděpodobné, že by Britové na ambasádu vtrhli. Assange se tam může skrývat klidně několik let let. Hlavní otázka je, jak dlouho ho tam nechají. Před budovou ekvádorského úřadu stojí policejní hlídka a jakmile Assange opustí území ambasády, strážníci ho okamžitě zatknou. Čistě teoreticky jediná cesta, jak se z ambasády může zakladatel WikiLeaks dostat, je diplomatická pošta, ale to je nereálné.

Švédové návrh na výslech v Londýně zamítli

Británie musí Assange vydat do Švédska, kde jej úřady chtějí vyslechnout kvůli podezření ze sexuálních deliktů vůči dvěma ženám. Švédové odmítli návrh ekvádorského prezidenta Rafaela Correy, podle něhož by bylo možné Assange vyslechnout v Londýně na ambasádě jihoamerické země.

Jedenačtyřicetiletý Assange vydání do Švédska odmítá především proto, že se bojí, že by ho Stockholm mohl vydat do Spojených států, kde by mu údajně hrozil i trest smrti v souvislosti se zveřejněním utajovaných amerických materiálů na serveru WikiLeaks.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.