Lidovky.cz

Írán hostí mezinárodní summit. Přijel i tajemník OSN, Izrael zuří

USA

  10:43
TEHERÁN - V Teheránu odstartoval summit Hnutí nezúčastněných zemí. Na sjezd, jenž se má zabývat situací v Sýrii, přijel i Muhammad Mursí, první egyptský prezident, který navštívil Írán po 33 letech, a také generální tajemník OSN Pan Ki-mun, jehož návštěva islámské republiky je trnem v oku Izraeli a Spojeným státům.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na summitu Hnutí nezúčastněných zemí .

Dvoudenní summit zahájil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chámeneí. V projevu, který přenášela íránská státní televize kritizoval Radu bezpečnosti OSN, jejíž "nelogická a nespravedlivá struktura umožňuje Spojeným státům vnucovat světu šikanující způsoby".

Hnutí nezúčastněných zemí

Mezinárodní organizace států, které nejsou zapojeny do žádných mocenských bloků. Hnutí bylo reakcí některých zemí na polarizaci světa během studené války. Představitelé Hnutí nezúčastněných států toto dělení odmítli a rozhodli se pro budování vlastního bloku.

Smysl organizace vyjadřuje havanská deklarace z roku 1979: „zajistit národní nezávislost, územní nedotknutelnost a bezpečnost nezúčastněných zemí v jejich úsilí proti imperialismu, kolonialismu, neokolonialismu, apartheidu, rasismu včetně sionismu a všem formám zahraniční agrese, okupace, dominance, vměšování nebo nadvlády, jakož i proti velmocem a politice bloků.“ Hnutí zahrnuje téměř dvě třetiny členských států OSN s 55% světové populace. Zdroj: Wikipedia

Zpravodajské servery věnují zatím největší pozornost přítomnosti egyptského prezidenta Muhammada Mursího v Íránu. Obě země přerušily diplomatické vztahy v roce 1979 poté, co Egypt podepsal mírovou dohodu s Izraelem, a jeho cesta do Íránu by se tak mohla stát průlomem v normalizaci vzájemných vztahů. Značnou pozornost si proto vysloužil i v íránských sdělovacích prostředcích. Televize například živě přenášela jeho přílet do země a uvítání íránským viceprezidentem Hamídem Bakáím.

Sýrie a íránské jádro

Dvoudenní schůzky se kromě generálníhho tajemníka OSN účastní delegáti a nejvyšší představitelé zhruba poloviny ze 120 členských zemí Hnutí nezúčastněných států. Klíčovými tématy budou íránský jaderný program a situace v Sýrii.

Syrská delegace opustila sál
Egyptský prezident kritizoval vládu syrského prezidenta Bašára Asada a jeho represivní režim. Írán je přitom jedním z největších Asadových stoupenců, "Je etickou povinností" podporovat syrský lid proti represivnímu režimu Damašku, prohlásil Mursí a dodal, že v Sýrii je nyní revoluce. Vyzval syrskou opozici, aby se sjednotila, a apeloval na mírový přechod k demokratické vládě v zemi. Syrská delegace podle televizní stanice Al-Džazíra na protest proti Mursího projevu opustila zasedací sál.

Předseda íránského parlamentu Ali Laridžání si potřásá rukou s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem

Írán doufá, že mu summit za účasti světových představitelů pomůže posílit pozici na mezinárodním jevišti. Sjezd už předem popudil Spojené státy, které kvůli jadernému programu uvalily na Írán tvrdé sankce. Trnem v oku se Washingtonu stala účast generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.