Lidovky.cz

USA odhalily špiony dodávající vojenskou technologii Rusům

Svět

  8:32
NEW YORK - Americké úřady rozbily síť, jejíž členové údajně dodávali vyspělou vojenskou technologii ruské armádě a tajné službě. Podle agentur o tom ve středu informovalo americké ministerstvo spravedlnosti.
Agent- ilustrační foto

Agent- ilustrační foto foto: Shutterstock

Federální prokurátoři v Brooklynu obvinili jedenáct údajných členů skupiny a firmy sídlící v texaském Houstonu a v Moskvě z toho, že protizákonně vyváželi mikroelektroniku ze Spojených států a dodávali ji ruské armádě a Federální bezpečnostní službě (FSB), která je nástupkyní sovětské tajné služby KGB. Podle žalobců jde o technické součástky, které se dají využívat pro vojenské a špionážní účely. Používají se v radarových a sledovacích systémech, systémech pro navádění raket nebo rozbuškách.

Ruská reakce

Moskva se dlouho zdržovala oficiální reakce, než náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že obvinění vznesená proti ruským občanům z vývozu vojenských technologií mají kriminální charakter a netýkají se vyzvědačství. "Již jsme získali možnost konzulárního setkání s jedním z obviněných a pracujeme na tom, aby se konzul mohl setkat i s dalšími uvězněnými," dodal. Situaci hodlá Moskva nadále pečlivě sledovat. "Situace je značně nejasná. Budí vážné znepokojení," řekl. Vybídl rovněž americké úřady k bezpodmínečnému respektování práv a zájmů ruských občanů.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov zase z návštěvy Pákistánu vzkázal, že je ještě předčasné hovořit o ruských občanech mezi zatčenými. "Američané nám sdělili, že zatkli 13 lidí a deset z nich jsou občané USA, zbývající pak občané bývalých socialistických zemí," řekl.

Mezi obviněnými je i jistý Alexander Fišenko, naturalizovaný Američan původem z Kazachstánu, který čelí obvinění z praní špinavých peněz a z toho, že ve Spojených státech působil jako agent ruské vlády. Je majitelem houstonské firmy Arc Electronics Inc. Jejím prostřednictvím prý nakupoval technicky vyspělé součástky, jejichž vývoz americké úřady přísně kontrolují kvůli jejich možnému využití pro vojenské účely.

Američtí vyšetřovatelé při více než dva roky trvajícím rozplétání pašerácké sítě na její členy nasadili telefonní odposlechy a sledovali jejich elektronické pošty. Podařilo se jim například zajistit dopis, v němž si laboratoř pro vývoj elektroniky spadající pod FSB stěžuje, že jisté mikročipy získané od houstonské firmy prostřednictvím její moskevské pobočky jsou závadné a je třeba je vyměnit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.