Lidovky.cz

Shell zničil naši obživu, žalují gigant u soudu zemědělci

Svět

  16:00aktualizováno  17:53
HAAG - Nigerijští zemědělci zažalovali u civilního soudu v Haagu ropný gigant Shell za to, že znečistil jejich farmy v deltě řeky Nigeru. Je to vůbec poprvé, co se korporace registrovaná právě v Nizozemí zpovídá u tamního soudu ze znečištění životního prostředí. "Precedenční případ donutí ropné kolosy k větší odpovědnosti," řekl serveru Lidovky.cz právní expert Filip Gregor.

Fidelis Oguru a Eric Dooh zatupují v Haagu zájmy nigerijských farmářů. foto: Reuters

V případu jde o ropu z regionu Ogoniland, kde její únik v roce 2005 znehodnotil zemědělskou půdu i vodu. Žalobu na Shell podali čtyři nigerijští zemědělci a nizozemská část organizace Friends of the Earth.

Jeden ze žalujících farmářů Alfred Akpan při dnešním stání v Haagu serveru BBC řekl, že ropa znečistila na 47 jeho rybníků. "Ryby uhynuly kvůli ropě z potrubí. Moje životní úroveň klesla a je pro mě složité zaplatit dětem školy," dodal Akpan.

Anglicko-nizozemská firma se hájí tím, že ropné skvrny nemohla zlikvidovat kvůli vysokému riziku v nestabilní oblasti a tvrdí, že nejméně za polovinou ropných úniků stojí sabotáže a krádeže.  

Amnesty International: Odborníci zkoumali okolnosti posledního úniku ropy z potrubí v oblasti Bodo letos v červnu a potvrdili, že potrubí bylo špatně udržované a velmi pravděpodobně k úniku došlo kvůli korozi.

Za úniky může koroze
Organizace Amnesty International ale tvrdí, že důvodem úniku ropy je zkorodované potrubí. "V oblasti proběhl výzkum, který dokázal,že příčinou úniků je stáří ropovodu a jeho značná koroze. Nejhorší je, že devastující úniky ropy stále pokračují," řekl serveru Lidovky.cz Martin Balcar z pražské pobočky Amnesty International. "Nám jde především o to, aby Shell uznal odpovědnost a oblast vyčistil," dodal Balzar.

Pokud farmáři v Haagu uspějí, mohl by verdikt vydláždit cestu tisícům dalších, kteří v Nigérii žádají kompenzace kvůli ropným skvrnám, píše BBC. Jasno by mohlo být koncem roku, kdy by mohl padnout rozsudek.

ROZHOVOR S PRÁVNÍM EXPERTEM:

Jaké je pozadí případu?
Shell operuje v deltě Nigeru už od poloviny 50. let. Dlouhou dobu sponzoroval tamní vojenskou diktaturu. Z těžby profitoval režim, ale trpělo životní prostředí a docházelo k porušování lidských práv. Dnes je situace o dost lepší, ale těžba černého zlata probíhá podobným způsobem, to znamená pomocí zastaralých zařízení. K únikům dochází při samotné těžbě ropy nebo při jejím transportu. Běžná reakce ropných společností je, že to prostě neřeší. Nigerijská justice je neefektivní a postižení zemědělci se nemají na koho obrátit. Ovšem hlavním důvodem zůstává  střet zájmů. Nigerijská vláda je v celém systému zainteresována. Nikdo si netroufne proti ropnému gigantu, jelikož značná část rozpočtu je na něm závislá.

Hovoří se o tom, že pokud žaloba uspěje, mohl by se verdikt stát právním precedentem. V čem přesně je případ precedenční?
Už jen tím, že je vznesen v Nizozemsku. Jinak se už desítky podobných případů odehrály ve Velké Británii a Spojených státech, tedy v zemích s jiným právním prostředím než evropské. Angloamerické právo je totiž v podobných případech daleko příznivější. Případ je precedenční tom, že se firma žaluje v zemi, kde funguje kontinentální právo. Právně je to nesmírně složité.

To, že je mateřská společnost zažalována ve státě, kde je registrovaná, je zatím nejúčinější pákou proti nadnárodním společnostem, které často zneužívají nízkých standardů v rozvojových zemích.

Donutí to korporace k větší odpovědnosti?
Ano. Shell a jiní si uvědomí, že některé věci jsou už nastavené jinak a raději investují do prevence, než by pak vynakládali velké peníze na soudy s veškerou mediální pozorností, jež firmě poškodí pověst.

Ropa zlikvidovala mangrovový porost nedaleko Port Harcourt

Jak odhadujete šance nigerijských zemědělců v Nizozemsku?
Poměrně vysoko. Vzhledem k podobným případům ve zmíněných Spojených státech Velké Británii. Lze říci, že jakmile se dostanou k soudu, mají vyhráno. V drtivé většině případů dostanou mimosoudní vyrovnání. Pro firmu to začne být nepříjemné, začne to poškozovat její reputaci, a tak přijde s mimosoudním vyrovnáním. To žalobci většinou přijmou, mají proto dobré důvody.

JUDr. Filip Gregor odborník na ekologickou odpovědnost korporací. V současné době pracuje na projektu, jehož cílem je vytvoření právních standard, podle kterých by mateřské společnosti zodpovídaly za identifikaci a prevenci dopadů na životní prostředí a lidská práva.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.