Lidovky.cz

Atentát. Výbuch v Bejrútu zabil i šéfa zpravodajské služby

Svět

  15:28aktualizováno  20. října 7:13
BEJRÚT - Vysoký libanonský policejní činitel, šéf zpravodajské služby Sil vnitřní bezpečnosti (FSI) Visám Hasan včera zahynul při atentátu v Bejrútu. Silná exploze nálože v autě zabila spolu s ním dalších nejméně sedm lidí a dalších 86 zranila. Smrt generála, který se podílel na vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, potvrdily policejní zdroje a libanonská státní televize. Premiér Nadžíb Míkátí svolal po útoku bezpečnostní radu a vyhlásil na sobotu v Libanonu den smutku. Opozice vyzvala ministerského předsedu k demisi.

Výbuch v křesťanské čtvrti libanosnké metropoli Bejrútu foto: Reuters

K atentátu na generála Hasana se nikdo nepřihlásil, libanonská opozice ho ale vzápětí připsala Sýrii a jejímu domácímu spojenci, radikálnímu šíitskému hnutí Hizballáh. To ve své televizi Al-Manar útok odsoudilo jako "pokus o destabilizaci země a narušení národní jednoty".

Výzva k rezignaci
Vůdce libanonské opozice Saad Harírí obvinil ze zinscenování Hasanovy vraždy syrského prezidenta. "Bašár Háfiz Asad," odpověděl Harírí podle agentury Reuters na otázku televize Future, kdo je odpovědný za atentát na generála Hasana.

Protisyrská koalice Spojenectví 14. března kolem Saada Harírího následně v komuniké obvinila z odpovědnosti za Hasanovu smrt předsedu vlády Míkátího a vyzvala ho k rezignaci. Premiér předtím přislíbil vypátrání pachatelů atentátu a jejich potrestání.

Harírího otec, někdejší premiér Rafík Harírí, byl před sedmi lety zabit při atentátu, který jeho stoupenci přisoudili Damašku a šíitskému hnutí Hizballáh. Právě generál Hasan řídil před lety vyšetřování útoku na expremiéra Harírího a shromáždil důkazy, které nasvědčovaly zapojení Sýrie a šíitského hnutí Hizballáh do jeho vraždy.

Hasan také podle dostupných informací řídil speciální jednotku, která nedávno vyšetřovala v souvislosti se zabavením výbušnin teroristické spiknutí. Akce vyústila počátkem srpna v zatčení libanonského prosyrského politika, exministra informací Michela Samahy. Zpráva o zabití sunnity Hasana, který měl koncem roku údajně převzít vedení FSI (policie), vyvolala silné pobouření mezi libanonskými sunnitskými muslimy, kteří vyšli na protest do ulic v různých oblastech země.

Teroristický čin
Damašek oficiálně atentát na Hasana odsoudil, jako "jakýkoliv teroristický čin spáchaný kdekoliv". Teroristický atentát v Bejrútu ostře odsoudily také Spojené státy, jako "absurdní vražedné násilí" ho kritizoval také Vatikán.

Francouzský prezident François Hollande vyzval libanonské představitele, aby chránili svou zemi před veškerými pokusy o destabilizaci, ať už přicházejí odkudkoliv, a zachovali jednotu Libanonu.

V sousední Sýrii mizí lidé

Výbuch nálože nastražené v automobilu otřásl v pátek odpoledne křesťanskou čtvrtí Ašrafíja na východě Bejrútu. Exploze nastala asi 200 metrů od sídla křesťanské falangistické strany, stojící proti režimu v Damašku. Předseda Libanonské falangy poslanec Samí Džamaíl, který je zarytým odpůrcem syrského prezidenta Bašára Asada, útok podle agentury Reuters odsoudil.

Exploze, která zasáhla konvoj vozidel, v němž generál Hasan jel, těžce poškodila dvě výškové budovy na náměstí Sasin. Jednu z nich zachvátil požár. Zřítila se nejméně polovina balkonů. Zemi zasypaly střepy rozbitých oken. Na záchraně obětí výbuchu se podíleli hasiči, členové a civilní obrany a dobrovolníci, kteří z budovy vyváděli zakrvácené lidi.

V posledních měsících roste v Libanonu napětí hlavně v souvislosti s konfliktem v sousední Sýrii. Poslední bombový útok se v Bejrútu odehrál v roce 2008, kdy zahynuli tři lidé.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.