Lidovky.cz

Vyjádření Nečase bylo nešťastné, říká exilový premiér Tibetu

Svět

  13:00
PRAHA - Když se loni duchovní vůdce dalajlama vzdal svých politických pravomocí, spadlo na něj velké břímě. Jako vítěz dubnových voleb se Lozang Sanggjä „západně řečeno“ stal exilovým premiérem. Během své první návštěvy Česka nynější politický vůdce pro LN mimo jiné popsal obtížnou situaci v Tibetu.

Lozang Sanggjä přijel do Prahy. foto: ČTK

* LN Brzy za sebou budeme mít první rok bez Václava Havla. Jak to vnímáte vy? Nechybí Havlova podpora Tibetu?
Bývalý prezident Václav Havel byl velkým přítelem Tibetu, také věřil v morální hodnoty. V tomto smyslu nejde o ztrátu jen pro Tibet, ale i pro celý svět. Vdobě, kdy ekonomika a byznys dominují politickému rozhodování, ale i veřejné debatě, představoval Havel unikátní hlas. Již jako dramatik se stavěl proti autoritářskému režimu a hájil svobodu. A to na úkor své vlastní, když léta strávil ve vězení. Byl vystaven pronásledování, a přesto se stal příkladem pro bojovníky za svobodu po celém světě. Byl velice blízkým přítelem jeho svatosti (dalajlamy – pozn. red.). Budeme dělat vše, co bude v našich silách, abychom v jeho dědictví pokračovali.

* LN Zaznamenal jste nedávný výrok premiéra Petra Nečase, který mimo jiné prohlásil, že podpora dalajlamy může ohrozit tuzemský export. Nemáte strach, že Česko již nebude tak dobrým přítelem Tibetu?
Nemyslím si to, protože přátelé Tibetu vždy byli lidé a hodnoty v dané zemi nebo komunitě. V tomto smyslu jsme přesvědčení, že obyvatelé Česka budou vždy stát za morálními hodnotami. Je nešťastné, že byl takový komentář učiněn. Samozřejmě pro Tibet, ale také hlavně pro Čechy může takový druh výroku naznačovat nejen krátkodobou změnu. Jde i o hodnoty, které Česká republika podporovala a které přinesla sametová revoluce. Česko je středně velká země v Evropě se středně velkou ekonomikou. Česká republika má zvláštní status země Václava Havla – jde o značku unikátní po celém světě. Česká republika je velice respektovaným státem, který se stavěl za svobodu a demokracii. V tomto smyslu takové vyjádření bude bohužel kompromitovat českou značku, české hodnoty. Česko by se mohlo stát jen jednou z 27 zemí Evropské unie.

* LN Hrozí tedy ztráta tohoto statusu?
Ano. V tomto smyslu je to nešťastné. My – Tibet i jeho svatost dalajlama – jsme zvyklí na to, že někteří politici či země říkají určité věci. Oceňujeme ale každou podporu. Pokud jde o (Nečasův) komentář o Tibetu, tak si myslím, že byl trochu nevhodný a mimo kontext. Když si prostudujete 50 let exilové minulosti, zjistíte, že jeho svatost neustále prosazovala a obhajovala demokracii do té míry, že se vzdala své politické autority a předala ji demokraticky zvolenému lídrovi. Jeho svatost loni řekla: „Hrdě, se štěstím a úmyslně se vzdávám své politické autority.“ Tato věta je velice významná. Instituce dalajlamy totiž od roku 1642 spojuje politického i duchovního vůdce. V tomto duchu je ironické, že takový výrok nedávno přišel. Já jsem zde jako někdo, kdo těžil z rozhodnutí jeho svatosti. Mám ale také zodpovědnost. Pokoušíme se domoci skutečné autonomie v rámci Číny a základních práv pro Tibeťany, přesně v duchu Charty 77 a sametové revoluce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.