Lidovky.cz

Merkelová odhalí památník romským obětem nacistů

Svět

  20:52
BERLÍN - Více než 65 let po holokaustu odhalí kancléřka Angela Merkelová památník romským obětem nacismu.

Angela Merkelová foto: Reuters

Podle oficiálních odhadů bylo za nacistického Německa zavražděno kolem 500.000 Romů. Odhalení památníku se uskutečňuje v době, kdy Romové jsou v Evropě stále terčem rasismu a diskriminace.

Památník byl vybudován před sídlem německého parlamentu v Berlíně. Jeho autorem je izraelský umělec Dani Karavan. Tvoří ho studna s náhrobním kamenem, na který se má každý den pokládat čerstvě utržená květina. Památník se nachází nedaleko jiných monumentů, které připomínají židovské a homosexuální oběti nacistů za druhé světové války.

ČTĚTE TAKÉ:

Německo oficiálně uznalo až za kancléře Helmuta Schmidta v roce 1982, že za nacistického režimu došlo ke genocidě Romů. Německý prezident Roman Herzog v roce 1997 jako první německý politik zdůraznil, že tato genocida byla rasisticky motivovaná a nacisté ji prováděli se stejnou vervou, s jakou se snažili vyhladit Židy.

Nyní žije v Evropě asi 11 milionů Romů, z nichž sedm milionů v zemích Evropské unie, většinou ve střední a jihovýchodní části kontinentu. "Ve východní Evropě existuje děsivý antisemitismus stejně jako rasismus vůči Romům. Dávají se nám za vinu ekonomické těžkosti v zemi, zatímco za to nesou odpovědnost jiné instituce," řekl představitel romské obce v Německu Romani Rose. Podle něj jsou Romové v Evropě opět "obětními beránky". Rose usoudil, že Romové jsou na tom nejhůř v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku.

V Česku podle odhadů žije asi čtvrt milionu Romů. Rada Evropy a různá občanská sdružení pravidelně v posledních letech upozorňují na diskriminaci a rasistické projevu vůči romské menšině v Česku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.