Lidovky.cz

Ahmadínežád nemohl navštívit ve vězení poradce. Klesá mu vliv?

Svět

  14:41
TEHERÁN - Íránská justice zabránila prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, aby navštívil věznici Evin v metropoli Teheránu, kde je zadržován jeden z jeho nejbližších poradců.

Mahmúd Ahmadínežád foto: Reuters

Podle agentury Reuters jde o další znamení Ahmadínežádova upadajícího vlivu v posledním roce v prezidentském úřadu.

Na půl roku do vězení byl v září poslán Ahmadínežádův tiskový poradce Alí Akbar Džavánfekr za urážku islámu a duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Policie si pro Džavánfekra přišla údajně přesně v době, kdy Ahmadínežád měl projev před Valným shromážděním OSN v New Yorku.

Džavánfekr, který byl zároveň ředitelem tiskové agentury IRNA, se dostal do potíží poté, co vydal článek, v němž tvrdil, že zakrývání žen do černých čádorů není původní íránský, nýbrž importovaný zvyk. Íránští duchovní, kteří ovládají chod země, to považovali za urážku hodnot islámu.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud už loni Džavánfekra shledal vinným z publikace materiálu odporujícího islámským normám a také z urážky Chameneího. Ahmadínežádův poradce, který dostal i tříletý zákaz novinářské činnosti, se ale dlouho zatčení vyhýbal.

Generální prokurátor Gholám Hosejn Mohsení Edžeheí v neděli Ahmadínežodovu žádost o návštěvu vězeňského zařízení odmítl s odůvodněním, že to v současné době není ve státním zájmu. Reuters připomíná, že kromě západních sankcí uvalených na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu je za současnou ekonomickou krizi v zemi činěn odpovědným především Ahmadínežád.

Ten má s nejvyšším vůdcem islámského státu ajatolláhem Alím Chameneím napjaté vztahy především od loňského roku, kdy Chameneí znovu jmenoval do funkce ministra informací Haidara Moslehího, kterého Ahmadínežád předtím odvolal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.