Lidovky.cz

Pochybný zdravotnický materiál českým firmám nevadí, píší Britové

Svět

  14:02
LONDÝN - Firmy v Česku a na Slovensku jsou schopné schválit k prodeji v EU pochybný zdravotnický materiál. Představitel jedné české firmy dokonce uvedl, že stojí na straně výrobců, a ne pacientů.

Pochybný zdravotnický materiál českým firmám nevadí, píší Britové foto: Shutterstock

Podle The Daily Telegraph je to důkaz, že systém schvalování zdravotnického materiálu v unii nefunguje. Deník zveřejnil reportáž, během níž její reportéři vydávající se za čínského výrobce nabízeli fiktivní umělý kyčelní kloub.

Byl založen na produktu společnosti DePuy, která ho musela v celém světě stáhnout kvůli tomu, že se rychle opotřebovává a dostávají se z něj do krve potenciálně jedovaté látky. Tento kloub DePuy ASR XL Acetabular System se v Británii již nesmí používat.

Slovenská firma EVPU pro nabízený výrobek certifikát, který umožňuje prodej v celé unii, předběžně schválila, píše list. Zástupci EVPU prý zdůrazňovali výhody toho, že certifikát platí pro celou EU a že jde o "rychlý a velmi snadný proces". Zástupci společnosti vyzdvihovali, že firma odmítla během pěti let jen čtyři žádosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Certifikát pro kontroverzní kloub byla připravena zvážit i česká firma ITC ve Zlíně. "Jsme na straně výrobce a jeho produktů, ne na straně pacientů", řekl listu zástupce firmy Tomáš Závišek. Připustil, že se firma snaží i "seznámit s informacemi od pacientů a informacemi z trhu, které opět shromáždí výrobce".

"Obvykle neklademe velké překážky při vydávání certifikátů," řekl Závišek. "Když jsou problémy... snažíme se to vyřešit a dokončit," dodal. ITC se podle listu také pyšní vysokým procentem úspěšnosti vydávání licencí, která prý dosahuje 90 procent.

The Daily Telegraph navštívil i společnost Szutest v Brně. Její zástupce Michal Bauer řekl listu, že společnosti především v zemích východní Evropy, ale i v západní Evropě, někdy schvalují nevyhovující produkty. Týká se to prý hlavně výrobků z Asie.

"Někteří výrobci mají velmi špatnou technickou dokumentaci nebo jejich systém pořádně nefunguje. A když je nějaká společnost vydávající povolení odmítne, jdou jinam," řekl Bauer. "Když jsem viděl některé certifikáty vydané pro některé produkty, bylo to hrozné," řekl.

"Viděl jsem certifikát pro výrobek z Jižní Koreje a výrobek byl přitom úplně jiný. Tady v České republice to vyvolalo určité problémy a škody," řekl Bauer. List vymazal z právních důvodů, ve které zemi byl pochybný certifikát údajně vydán.

Prostor pro korupci

Certifikáty platí pro celou EU a schválené zdravotnické výrobky mohou pak být užívány i v Británii. List napsal, že o udělování certifikátů soutěží na 70 soukromých společností, což dává prostor pro korupci. Udělování certifikátů například pro umělé klouby je podobné jako u hraček a domácích spotřebičů a mnohem méně rigorózní, než u léků, napsal deník.

Když kontaktoval zmíněné firmy před vydáním reportáže, slovenská EVPU údajně odmítla celou věc komentovat. ITC uvedla, že "postupuje plně podle práva" a že za posledních deset let při své činnosti zaznamenala u nabízených lékařských výrobků "závažné problémy".

Společnost Szutest uvedla, že plně dodržuje procedury EU. Výroky Michala Bauera jsou prý jen "jeho osobními názory".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.