Lidovky.cz

Vyrostli jsme spolu v Africe, vysmívá se Obama Donaldu Trumpovi

Svět

  12:52
WASHINGTON - Příprava na americké volby vrcholí. Barack Obama a jeho republikánský rival Mitt Romney stupňují tempo svých kampaní. Na svou stranu se snaží přetáhnout nerozhodnuté voliče. Jde totiž o každý hlas, volby slibují velmi těsný výsledek.

Donald Trump. foto: Reuters

Oba kandidáti se zaměřují se především na "nerozhodné" státy, kde ani jeden z nich nemá jasnou výhodu. Předvolební průzkumy v nich vyznívají pro oba uchazeče rovnocenně a půjde tak o každý hlas. Těchto států je letos deset, podle některých odhadů dvanáct. Patří mezi ně například Florida, Wisconsin, Virginie nebo Iowa. 

Právě v Iowě se Obama ve středu sešel s novináři, kterým řekl, že Romneyho republikánský tábor mu pomáhá, když si znepřáteluje hispánskou menšinu. Většina republikánů totiž zastává tvrdý postoj vůči ilegálnímu přistěhovalectví. Hispánci přitom tvoří 16 procent americké populace a mohou mít velký vliv na výsledek v klíčových státech.

Americké volby. Jak to funguje?

V úterý 6. listopadu Američané rozhodnou, zda současný šéf Bílého domu Barack Obama předá klíče od Oválné pracovny svému republikánskému rivalovi Mittu Romneymu. Předběžné výsledky budou oznámeny 12 hodin po uzavření volebních místností.

Po sečtení hlasů přijdou na řadu takzvaní volitelé. Voliči totiž nehlasují přímo pro kandidáty, ale vybírají takzvané volitele, kteří podporují jednoho z kandidátů. Jejich počet zjednodušeně odpovídá počtu obyvatel daného státu. Nejlidnatější Kalifornie tak například disponuje 55 voliteli, zatímco řídce osídlené Nové Mexiko jich má jen pět. Ten z kandidátů, který získá nejvíce hlasů v každém státě, získá všechny volitele daného státu.

Úskalí volebního systému
V praxi to znamená, že i když prezidentský kandidát vyhraje byť jen o jediný hlas, získá všechny volitele. Právě toto úskalí amerického volebního systému umožnilo před dvanácti lety Georgi Bushovi mladšímu zvítězit nad jeho demokratickým sokem Alem Goreaem. Ten sice získal vyšší počet voličských hlasů, ovšem Bush získal více volitelů.

Věříme v Ameriku.

Volitelé dohromady tvoří sbor o 538 členech. K prezidentskému vítězství je třeba získat nadpoloviční většinu, tedy 270 hlasů. Protože počet volitelů je sudý, teoreticky může nastat i situace remízy, tedy stav 269:269 hlasů. V takovém případě o vítězi rozhodne sněmovna reprezentantů. Podle renomovaného amerického politologa Larryho J. Sabaty by se ale remíza volitelů rovnala vítězství Mitta Romneyho, protože republikáni mají v kongresu většinu a zřejmě ji budou mít i nadále.

"V tomhle závodě fandíme jedině tomu, aby nenastala remíza. Stav 269:269 by nevyhnutelně znamenal národní krizi podobné té z roku 2000 ," píše se na webových stránkách Larryho J. Sabaty. V roce 2000 o výsledku voleb rozhodlo jen několik stovek hlasů ve státě Florida.

Další voličskou skupinou, která ve své většině podporuje Obamu a kterou se Romney snaží získat na svou stranu, jsou ženy. Podle amerických médií však jeho snahy snahy poškodil senátorský kandidát za stát Indiana Mourdock, který v úterý v debatě se svými oponenty řekl, že "i když život začne v hrozné situaci znásilnění, je to něco, co Bůh zamýšlel".

Obama si utahoval z Trumpa
Obama si ve středu také dělal legraci z multimilionáře Donalda Trumpa, který soustavně zpochybňuje, zda se Obama narodil v USA, a ve středu nabídl pět milionů dolarů na charitu, pokud Obama předloží dokumenty, které vyplnil při studiu na univerzitě.

"Táhne se to od té doby, co jsme spolu vyrůstali v Keni," odpověděl Obama na dotaz, co proti němu Trump má. "Pořád jsme se hádali při fotbale. Nehrál moc dobře a nesnášel to. Když jsme se konečně přestěhovali do Ameriky, myslel jsem, že to přestane," dodal prezident, jehož otec byl Keňan.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.