Lidovky.cz

'Atentátník' Vondrouš čekal ve Vídni na Klause, zatkla ho policie

Svět

  16:17aktualizováno  17:08
VÍDEŇ - Kuličkového atentátníka Pavla Vondrouše zatkla rakouská policie. Ve Vídni, kde je na státní návštěvě Václav Klaus, totiž na prezidenta čekal před budovou Rakouského průmyslového spolku. Policie ho zatkla s jeho průvodcem Philippem Janýrem.

Pavel Vondrouš foto: ČTK

Vondrouš skončil v policejním voze jen několik minut před Klausovým příjezdem, podle zjištění serveru Lidovky.cz byli Rakušané o jeho přítomnosti informováni českými kolegy. Střelec z Chrastavy na českou hlavu čekal před akcí, na níž měla představit knihu Evropská integrace bez iluzí. Policie ho legitimovala a následně odvezla v policejním voze. Podle deníku Právo neměl zbraň ani jiné předměty.

ČTĚTE TAKÉ:

Vondrouš s Klausem vůbec nepřišel do styku. "Program pana prezidenta se kvůli tomu nijak neupravoval," informoval server Lidovky.cz hradní mluvčí Radim Ochvat.

Kdo je Philipp Janýr?

    • Janýr je synem Přemysla Janýra, sociálního demokrata a novináře, který v roce 1968 utekl z Československa. Zemřel v roce 1998, necelý rok po jeho smrti mu tehdejší prezident Václav Havel udělil za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
    • Philipp Janýr je v Česku známý kvůli trestním oznámením, která podal na premiéra Petra Nečase a exministra životního prostředí Pavla Drobila (oba ODS) v souvislosti s kauzou údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí.
    • Před několika lety byl odsouzen za krácení daní, a čelil i obvinění z trestného činu podvodu.
    • V roce 2007 ve Vídni zadržela na základě mezinárodního zatykače rakouská policie, následně ho však pustila.

Vondouš se zviditelnil, když na prezidenta koncem září vystřelil z airsoftové pistole po otevření nového mostu v Chrastavě a způsobil mu drobné oděrky. Klaus musel odjet na ošetření do nemocnice a byl kvůli útoku u výslechu, jehož přepis následně Vondrouš zveřejnil. Policie libereckého dělníka kvůli útoku obvinila z výtržnictví.

Dva z Klausových bodyguardů následně čelili stíhání za porušení povinnosti strážní služby, prezident je ale omilostnil a vyšetřování zastavil. "Přihlédl k tomu, že oba jmenovaní dosud zajišťovali zcela bezchybně osobní ochranu prezidenta jako nejvyššího ústavního činitele. Udělení milostí spolupodepsal předseda vlády," vysvětlil jeho mluvčí Radim Ochvat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.