Lidovky.cz

Obama přiletěl do Barmy, vřele se vítal se Su Ťij

Svět

  10:08
RANGÚN/PRAHA - Barack Obama přiletěl coby první americký prezident na šestihodinovou návštěvu Barmy. Na programu krátké návštěvy, která je vnímána jako další signál potvrzení demokratických přeměn asijské země, měl setkání s prezidentem Thein Seinem i vůdkyní barmské opozice, držitelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Obama objímá Su Ťij. foto: ČTK

Obama se nejprve sešel se svým barmským protějškem, bývalým generálem Thein Seinem, jemuž je připisována zásluha za reformy posouvající Barmu od vojenské diktatury k civilní vládě a demokracii. Šéf Bílého domu během krátké cesty nezavítal do současného hlavního města Neipyijta, ale někdejší metropole a ekonomického centra země Rangúnu.

S barmským prezidentem se setkal v budově regionálního parlamentu. Na úvod návštěvy prohlásil, že přichází "napřáhnout ruku přátelství" národu, který přechází od útlaku k míru. Po setkání s Thein Seinem novinářům řekl, že země udělala teprve prvních několik krůčků z velmi dlouhé cesty, kterou má před sebou. "Ale myslíme, že demokratické a ekonomické reformy zde v Myanmaru (Barmě), které započal prezident, mohou vést k obrovským rozvojovým možnostem," uvedl.

Obama líbá Su Ťij

Thein Sein nato prohlásil, že obě strany se dohodly na rozvoji demokracie v Barmě a na propagování lidských práv, které by se měly v Barmě podle něj vyrovnat doslova "mezinárodním standardům".

Právě někteří ochránci lidských práv Obamovu návštěvu kritizují a tvrdí, že je možná předčasná, protože Barma nadále zadržuje stovky politických vězňů a země se stále potýká s etnicky motivovaným násilím. Vláda tak podle nich neudělala dost, aby si vysloužila osobní návštěvu amerického prezidenta. Americký prezident už v neděli na to konto prohlásil, že jeho cesta do Barmy není posvěcením její vlády, ale uznáním dramatického pokroku, který se v zemi odehrává. Washington chce tak další reformy podpořit.

Se Su Ťij se setkal v jejím domě

Obama přiletěl do Barmy společně s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, která v Barmě byla už před rokem. Po setkání s prezidentem pak oba navštívili dlouholetou barmskou bojovnicí za demokracii a nositelkou Nobelovy ceny míru Su Ťij. Setkalil se s ní v jejím domě, kde strávila léta v domácím vězení.  Po příletu amerického prezidenta v ulicích vítaly desetitisíce lidí, kteří chtěli alespoň zahlédnout konvoj, v němž rychle přejížděl z letiště do parlamentu. Mnoho z nich mávalo americkými vlajkami a pořizovalo si fotografie mobilními telefony.

Do Barmy Obama zaletěl v rámci asijského turné, během nějž už navštívil Thajsko a zavítá do Kambodži. Jeho nynější cesta znamená formální návrat na světové jeviště po měsících poznamenaných vypjatou kampaní před volbami, v nich porazil svého republikánského rivala Mitta Romneyho.

Se Su Ťij se srdečně vítala i Hillary Clintonová.

Vláda Thein Seina se dostala k moci po volbách v listopadu 2010, kdy mnoho někdejších generálů junty svléklo vojenský kabát a zasedlo v nové civilní vládě. Svět proměnu sledoval nejdříve skepticky, nicméně Seinova administrativa k překvapení mnohých pak pomalu začala v Barmě zavádět reformy.

Na svobodu se dostali někteří političtí vězni, i když nutno podotknout, že zdaleka ne všichni, započaly některé ekonomické reformy a podle televize BBC polevila i cenzura. Krátce po volbách byla z domácího vězení propuštěna i Su Ťij, která poté zvítězila v doplňkových dubnových volbách. Její prodemokratická strana obsadila několik křesel v parlamentu, nicméně nemá reálnou moc. Tu mají de facto staří představitelé vojenské junty. A i přes obavy, že opoziční poslanci mají dodat novému režimu legitimitu, mnoho západních zemí následně uvolnilo sankce proti Barmě a začalo s ní jednat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.