Lidovky.cz

Rusové se bojí, že USA urychlí protiraketovou obranu

USA

  10:32
MOSKVA - Úspěšný start severokorejské rakety posílí pozici KLDR na mezinárodní scéně a zároveň uvolní ruce Spojeným státům pro vytvoření systému protiraketové obrany, proti němuž se staví Rusko.

Jihokorejští vojáci sledují v reportáži odpálení severokorejské rakety foto: ČTK

Prohlásil to v Moskvě v rozhovoru s novináři Igor Korotčenko, šéf ruského Střediska pro analýzu světového obchodu se zbraněmi (CAMTO).

"Spojené státy získaly významný argument pro budování evropského a asijského segmentu své protiraketové obrany, proti němuž bude obtížné cokoli namítat. Severokorejská raketová hrozba se stala skutečností," řekl ruský expert. Rusko podle něj definitivně ztratilo naději na to, že USA budování svého protiraketového štítu zastaví. "Ten proces se už nepodaří zbrzdit, Rusko se musí připravit ke krokům, které považuje za vhodné realizovat jako reakci," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Příštím krokem KLDR bude podle šéfa CAMTO vývoj mezikontinentální balistické rakety schopné nést jadernou hlavici. "K tomu je ale zapotřebí zmenšit jadernou nálož do přijatelných měřítek, což Pchjongjang v současné době nedokáže. Bude toho schopen během osmi či deseti let, pokud to Severní Koreji mezinárodní společenství dovolí," řekl Korotčenko.

Šéf ruského Ústavu kosmické politiky Ivan Mojsejev soudí, že KLDR nemá dostatečnou kapacitu, aby udržela vysokou dynamiku svého kosmického výzkumu. "Stálým členem kosmického klubu se nestane, dnešní start byl čistě politickým aktem určeným domácímu publiku. Přínos národnímu hospodářství je nulový, náklady se přitom rovnají čtvrtině až třetině severokorejského státního rozpočtu," uvedl Mojsejev.

Čas ukáže, říká ruský vědec

Severokorejská raketa, která dnes úspěšně odstartovala ze základny u města Sinuidžu, je podle Mojsejeva částečně odvozeninou od staré ruské rakety R 11 (podle západní klasifikace SS-1B Scud-A) vyvinuté v roce 1957. První stupeň severokorejské rakety je údajně její přesnou kopií. "Aby vyvinuli těžší mezikontinentální raketu, musejí vyvinout nový první stupeň, což je úkol, který přesahuje jejich technologické možnosti," řekl Mojsejev.

Podle prezidenta Ruské akademie věd Jurije Osipova až čas ukáže, zda start severokorejské rakety nebyl jen prázdným gestem, které neznamená reálný pokrok. "Z vědeckého pohledu jde o nepochybný úspěch. Je ale zapotřebí prověřit, zda to všechno nebylo jen divadlo," řekl Osipov agentuře ITAR-TASS.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.