Lidovky.cz

Britský cyklodiplomat vyměnil kolo za běh. Chce doběhnout do Brna

Svět

  8:00
PRAHA - V létě si nový zástupce britské velvyslankyně zvolil originální nástup na ambasádu: z Londýna do Prahy přijel na kole. A vysloužil si tak přezdívku "cyklodiplomat". Teď jednačtyřicetiletý Tim Voase ke kolu přidal ještě běžecké boty. Každý den běhá do úřadu a na jaře by rád doběhl až do Brna. Doufá, že se k němu Češi připojí.

Tim Voase si zvolil originální nástup na ambasádu v České republice: přijel na kole.

Lidovky.cz: Co děláte, když nemůžete jezdit na kole?
Minulý víkend jsem se jel podívat do Pece pod Sněžkou, jestli tam máte nějaký sníh. Ale jinak hlavně běhám. Do práce nejezdím na kole kvůli kočičím hlavám, které ničí to moje silniční kolo, ne kvůli chladnému počasí. Každé ráno vyběhnu z Bubenče, kde bydlím, na ambasádu. Trvá mi to asi patnáct minut. Večer běžím zase zpátky, a to i když se vrátím z recepce, je tma a sněží. Běhám každý den.

Lidovky.cz: Chcete říct, že jste zatím ani jednou neudělal výjimku?
Ne, ani jednou. Běhám za každého počasí. Ve sněhu i na náledí. Možná si brzo zlomím nohu. Na jaře chci běžet do Brna. Bude ta akce tak na tři dny, každý den plánuji uběhnout kolem osmdesáti kilometrů.  

Jednačtyřicetiletý Tim Voase dorazil do Prahy po devítidenní jízdě přes půl Evropy. Ujel přitom 1500 kilometrů. Teď chce běžet do Brna.

Lidovky.cz: A proč právě do Brna?
Dva měsíce jsem tam studoval češtinu (britští diplomaté se učí jazyk hostitelské země, pozn. redakce). Brno je úžasné místo a jeden z důvodů, proč chci běžet právě tam. Další důvody jsou samozřejmě pracovní. Na Brno se soustředí aktivity naší mise. Hlavně je to stále druhé město v České republice a dokonce první, pocházíte-li z Moravy.

Lidovky.cz: A kdybyste měl tato města srovnat..
Musím si dávat pozor na jazyk. (smích) Kvalita češtiny je tam na vyšší úrovni než v Praze, proto jsem tam studoval. Ale zcela upřímně: nejsme moc schopní to rozeznat. Praha je velkoměsto, ve kterém je těžší dostat se pod povrch věcí než v Brně. Lidé jsou tu uspěchanější. Daleko víc se soustředí na své životy, na práci.

Lidovky.cz: Proč by se k vám měli Češi připojit?
V první řadě je to nesmírná výzva. Líbí se mi ten nápad propojit hlavní a druhé největší město. Jako ambasáda chceme vyslat signál, že je pro nás Morava důležitá. Možná, že kdybyste se zeptali Moravana, považoval by to za výborný nápad, u Pražáků si tím nejsem tak jistý. Ale rád bych, aby to tak bylo. Chci tato města a dva velké trhy v Česku symbolicky propojit. Rád bych také zpropagoval běhání. Všiml jsem si, že v Praze nepotkávám tolik běžců jako v Londýně. Britská metropole je velmi rychlé město, ale vždy se najde místo, kde se běhat dá. Do Brna se mnou poběží většinou samí cizinci, rád bych, aby běželo víc Čechů.

Lidovky.cz: Nenaznačil vám někdo, že to trochu přeháníte?
Ne, absolutně ne. Právě naopak. Setkávám se vyloženě s pozitivními reakcemi, až mě to samotného zaskočilo. Řekl bych, že Češi mají rádi menší výstřednost. Na základě vašeho článku se mi ozvalo hodně lidí včetně například Jana Káry z ministerstva zahraničí, se kterým teď občas jezdím na kole. Nedávno jsme ho viděl, jak šlape na mítink na kole. Cítil jsem se trochu zahanben. Co se ambasády týká, mám plnou podporu. Většinu dne se zabývám Evropskou unií a byznysem, tedy tím, kvůli čemu jsem do Prahy přijel. Ve volném čase se věnuji cyklistice nebo běhám. To vylepšuje obraz Británie v české společnosti, ale jen kvůli tomu to zdaleka nedělám. Do Brna poběžím proto, že ho mám rád. Jsem člověk, co má rád výzvy, je to osobní záležitost.

Lidovky.cz: V Česku už jste víc než půl roku, je něco, co vás na Češích překvapilo?
Množství pivovarů! Jsem velký fanda pivovarů a moc mě těší, kolik jich tu máte. Co se od Británie hodně liší je, že u vás v hospodě se sedí. V každém britském pubu se totiž stojí. Když se jdete s přáteli například podívat na fotbal, v Británii u toho budete stát a mačkat se v přeplněné místnosti. To tady není úplně běžné. Příjemné překvapení pro mě byla česká kuchyně. Každý mě před českým jídlem varoval, a přitom je výborné. Například jsem měl výtečnou kachnu, předtím jsem vyzkoušel utopence.

Cyklodiplomat

* Tim Voase dříve působil v armádě, na britské ministerstvo zahraničí nastoupil den před útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku. Pak pracoval na ambasádách v Pákistánu a Afghánistánu. V červenci  v Praze nastoupil do funkce zástupce velvyslankyně.

* Je mu 41 let, je ženatý. Mezi jeho koníčky kromě cyklistiky patří dálkový běh a veteránské automobily.

Pohledem cizince na českou společnost se mi zdá, že se Češi neberou příliš vážně. Řekl bych, že jsou hodně svérázní. Dělají si legraci z autorit, to mají podobné s Brity. I když podle mě v tom jdou Češi ještě o trochu dál. Když jsem byl v Brně, překvapilo mě, jak lidé citovali z Monty Pythonů a dalších britských seriálů. Znali snad všechny filmové hlášky. Český a britský smysl pro humor si je hodně podobný.

Lidovky.cz: Máte nějaké oblíbené místo České republice?
To je dobrá otázka. Je jich víc, ale nejraději mám asi Okoř, kam moc rád jezdím na kole. A pak asi jeden z brněnských pivovarů.   

Lidovky.cz: Co je na češtině nejhorší?
(pokračuje česky) Nejtěžší část je druhý pád, třetí pád, a tak dál a tak dál. Pak také rody a pasiva. To se mi nelíbí. A už ta samotná věta 'to se mi nelíbí' je pro Angličana něco strašného. A nesmím zapomenout na zvratné zájmeno se. To se mi také nelíbí. Ale i když nemluvím moc dobře, rád si s lidmi povídám česky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.