Lidovky.cz

Bláznivé počasí v Evropě i v Česku. V Mnichově naměřili přes dvacet stupňů

Svět

  18:34aktualizováno  23:22
Velké rozdíly teplot registroval na Štědrý den východ a střed evropského kontinentu. Zatímco Německo s Rakouskem prožívá nejteplejší začátek Vánoc za poslední desítky let, Moskva zažila nejchladnější noc zimy, bylo zde až minus 32 stupňů Celsia. V bavorské metropoli Mnichově meteorologové naměřili 20,7 stupně Celsia a Německo si touto hodnotou zapsalo teplotní rekord pro Štědrý den. V Bratislavě naopak námraza zastavovala tramvaje a trolejbusy.

Lidé v Mnichově si užívají rekordně teplý Štědrý den. Teplota přesáhla 20 stupňů foto: ČTK

Mrznoucí déšť v noci i během dne ochromoval značnou část severozápadního Slovenska. Námraza na elektrickém vedení ztěžovala železniční provoz kolem Žiliny. Kvůli výpadku navigačního systému muselo bratislavské letiště odklonit čtyři lety, a to na letiště v Praze a Budapešti. Stromy padající pod tíhou namrzlé vody poškodily v Bratislavském kraji dvě desítky aut.

Rekordy padaly i v Česku

Celkem 33 teplotních rekordů dnes padlo ve středních, západních a jižních Čechách. Nejvyšší naměřené hodnoty byly dnes překračovány o jeden až pět stupňů Celsia. Vyplývá to ze zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejněné na stránce www.infomet.cz.

Nejvyšší dnes naměřená hodnota ve středních Čechách byla 13,5 stupně Celsia, čím překonala rekord z roku 2011, kdyby bylo naměřeno 8,2 stupně. V Příbrami padl rekord z roku 1915.

Tání a déšť rozvodnily řeky na jihu a západě Německa. Horní tok Rýna úřady částečně uzavřely, stoupaly i hladiny Mosely a dalších řek v Porýní-Falci.

V dolní části Rýna se Kolín a Düsseldorf připravují na velkou vodu. Obě města ohlásila další stoupání hladiny, prozatím zde ale žádné nebezpečí nehrozí. V Kolíně nad Rýnem ukazoval vodočet před polednem 7,4 metru, dlouholetý průměr zde činí 3,21 metru.

Teploty v Německu lákají spíše na zmrzlinu než na svařené víno. Kromě Mnichova bylo například teplo i v porýnském Freiburgu - 18,5 stupně Celsia.

Na jihu země se zaplnily pouliční kavárny a do ulic se staženými střechami vyjeli majitelé kabrioletů.

Také Rakousko hlásí díky vlahému jihozápadnímu větru teplotně neobvykle mírné Vánoce. Na západě v alpském Brandu nedaleko lichtenštejnské metropole Vaduzu naměřili odpoledne meteorologové 18,2 stupně Celsia, což je ještě o jeden stupeň více než dopoledne. Nezvyklé teplo je i ve vysokých nadmořských výškách, kde rtuť překročila značku devíti stupňů.

"Od doby, co v Rakousku máme celostátní síť (meteorologických stanic), tedy od konce druhé světové války, nebylo 24. prosince tepleji než dnes," prohlásil Gerhard Hohenwarter z rakouského meteorologického institutu (ZAMG). Dosavadní rekord držel hornorakouský Weyer, kde bylo v roce 2009 16,5 stupně Celsia.

Naopak Rusko již několik dní svírají tuhé mrazy. Obzvláště chladno bylo v obci Čerusti na východě Moskevské oblasti. Také největší moskevské letiště Domodědovo hlásilo přes noc třicetistupňové mrazy. Základní školy v ruské metropoli jsou podle DPA otevřené, rodiče se ale sami mohli rozhodnout, zda děti do tříd pošlou, protože vzdělávací ústavy případnou absenci omluví.

Pro pravoslavné Rusy je 24. prosinec běžným dnem, Vánoce slaví až v lednu.

Na východě Ruska panují o poznání silnější mrazy. Ministerstvo pro mimořádné události vyslalo do Tuvské republiky letoun se zásilkou 60 kamen, protože tepelnou elektrárnu v této oblasti u hranic s Mongolskem postihl výpadek. Region již několik dní sužují mrazy přes 40 stupňů Celsia. Z tamní vesnice Chovu-Aksy úřady poskytly nouzové ubytování více než 300 lidem, mnozí další pak našli útočiště v sousedních obcích.

Mráz si v Rusku vyžádal již desítky obětí. Odhaduje se, že za posledních dva týdny umrzlo přes 200 lidí. Nemálo lidských životů má na svědomí i oxid uhelnatý unikající z netěsnících kouřovodů.

Norské úřady po nedělní sněhové bouři nadále varují před nebezpečím. Řidiči by se měli na cesty do hor vydávat jen s plnou nádrží, teplým prádlem a zásobami jídla a pití. Počasí se v této skandinávské zemi dnes sice umoudřilo, podle DPA je ale vhodné vyjet na hlavní tah mezi Bergenem a Golem jen v konvoji.

Jihozápad Anglie a Skotsko, které trápí povodně, mají podle meteorologů nejhorší za sebou, varování před záplavami ale nadále platí. V příštích dnech se totiž ještě očekávají přeháňky. Při nynějších záplavách přišlo o život nejméně šest lidí a stovky domů byly evakuovány.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.