Lidovky.cz

Britský novinář se obul do zbraní. Američané teď žádají jeho vyhoštění

Svět

  13:32
WASHINGTON - Pět dní po masakru v Newtownu se v televizi CNN odehrála ostrá debata na téma zbraně. Britský moderátor si do svého pořadu pozval jednoho z obhájců práva na držení zbraní a nazval ho "pořádným hlupákem". To nadzvedlo z židle desítky tisíc Američanů, kteří teď teď podepisují petici za novinářovo vyhoštění. Jde prý nepřátelský útok na Ústavu USA.

Zbraň Bushmaster 223 foto: Reprofoto

Petici v době vzniku tohoto článků podpořilo už téměř 60 tisíc Američanů, což je více než dvojnásobek podpisů nutných k tomu, aby na ni Bílý dům musel reagovat (přimět ho k tomu má nejméně 25 tisíc podpisů posbíraných během jednoho měsíce). Pod iniciativou je podepsán "Kurt N. z Austinu, stát Texas", podle britské BBC má to je místní novinář.

V textu petice je britský novinář a moderátor Piers Morgan obviňován z "nepřátelského útoku na Ústavu USA", zvláště pak na její Druhý dodatek, který přiznává americkým občanům právo nosit zbraň ().

Morgan, který se svojí talk-show nahradil v televizi CNN slavného Larryho Kinga, vyzpovídával 19. prosince Larryho Pratta, šéfa organizace Gun Owners of America (Američtí držitelé zbraní), která je ještě nekompromisnějším stoupencem práva na zbraně než známější National Rifle Association (Národní střelecká asociace). Rozprava se konala pět dní po masakru v Newtownu, kde bylo kromě jiných postříleno i 20 malých dětí.

Larry Pratt oponoval návrhům na zpřísnění držení zbraní, jakým by mohl být zákaz útočných zbraní a zásobníků s velkou kapacitou. Naopak požadoval opačný přístup, a to minimální, či žádné regulace. "Tam, kde se můžou zbraně volně nosit, tak dochází k malému množství vražd," argumentoval podle BBC. A britského moderátora obvinil, že "lidé jako vy docílili přijetí zákonů, které berou lidem možnost se bránit".

Morgan se nechtěl dát: "Vy jste pořádný hlupák, že?" Na to Pratt opáčil: "Nemáte naprosto žádný pevný argument. Ve skutečnosti nemáte ani tušení, jak je to s vraždami v Americe." Moderátor pak na závěr vypjatého rozhovoru Pratta označil za člověka, který hájí "nebezpečné nesmysly" a je "ostudou své země".

To není protiústavní, to je zdravý rozum, brání se moderátor

Televize CNN kontroverzi nijak nekomentovala, sám britský moderátor se opakovaně ozval na internetové sociální síti Twitter. "Pokud mě z Ameriky vyhostí kvůli tomu, že volám po menším počtu vražd spáchaných střelnými zbraněmi, bude mě vůbec některá jiná země chtít?" ptal se ironicky.

Jindy ovšem argumentoval seriózněji: "Chtít, aby Amerika zakázala útočné zbraně a zásobníky s velkou kapacitou není protiústavní; tomu se říká zdravý rozum." Oháněl se také jinou částí americké ústavy: Prvním dodatkem, který zase hájí právo na svobodu slova.

Adam Lanza zabíjel zbraněmi, které patřily jeho matce

Piers Morgan (původním jménem Piers Stefan O'Meara) má svůj pořad na americké televizi CNN od ledna 2011. Předtím prošel vedením několika britských listů, většinou bulvárů jako The Sun, News of the World či Daily Mirror. Z posledně jmenovaného ho vyhodili v roce 2004 poté, co deník otiskl podvrhy snímků údajně ukazujících, jak britští vojáci trýzní irácké zajatce. V roce 2006 stál u začátku vydávání "prvních britských novin pro děti" First News.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.