Lidovky.cz

S loutkami Západu jednat nebudu, vzkázal Asad po měsících mlčení

Svět

  11:36aktualizováno  12:31
SÝRIE - Syrský prezident Bašár Asad v prvním veřejném projevu po sedmi měsících vyzval k úplné národní mobilizaci proti povstalcům, které znovu označil za teroristy ve službách Al-Káidy. V řeči, která byla ve svém tónu převážně neústupná, prohlásil, že je od počátku povstání připraven jednat o politickém řešení, zatím však prý nenašel partnera.

Bašár Asad foto: Reuters

Prohlásil, že je od počátku povstání připraven jednat o politickém řešení, zatím však prý nenašel partnera. Kritizoval také postoj Západu a ocenil Rusko, Čínu a Írán za to, že jsou proti vměšování se do syrských záležitostí.

ČTĚTE TAKÉ:

Asad vystoupil v opeře v centru Damašku, kde ho nadšeně přivítaly stovky příznivců, kteří se zaťatými pěstmi skandovaly "bůh tě ochraňuj". V průběhu svého projevu, který přednášel z pódia, za nímž byla vidět velká syrská vlajka složená z lidských tváří, hovořil i o obrovských problémech, kterým Syřané čelí. "Setkáváme se dnes a utrpení drtí naši zemi," uvedl na začátku své řeči.

'Revoluce revolučníků postrádá ideje'

Pokračoval obvyklou kritikou opozičníků, jejichž revoluce prý nemá se skutečnou revolucí nic společného, protože postrádá vůdce i ideje. Konflikt označil za střet mezi lidem a zločinnými zabijáky, kteří se ze Sýrie snaží udělat bitevní pole džihádu. Vyzval všechny občany, aby zemi bránili proti pokusům o rozdělení podporovaným ze zahraničí. Sýrie podle Asada zůstane svobodná a suverénní, nikdy prý nepřijme diktát.

Problémy země je podle syrského prezidenta nutné vyřešit vnitřně, politickými reformami, k nimž však prý zatím nenašel partnera. S extrémisty, teroristy a loutkami západních zemí jednat nebude, uvedl vzdorovitý Asad.

Konference na usmíření

Asad navrhuje uspořádat konferenci na usmířenou s těmi, kteří "nezradili Sýrii".

Po ní by byla utvořena nová vláda a následovala by i amnestie.

První krok by podle něj měly učinit západní a regionální mocnosti tím, že přestanou finančně a zbraněmi podporovat opozici. Poté by měly být ukončeny "teroristické operace". Následně by prý bylo možné přistoupit ke konferenci na usmíření. Takový návrh, který Asad označil za "mírový plán", však opozice s největší pravděpodobností odmítne, protože nechce začít vyjednávat, dokud syrský autokrat neodstoupí.

Po skončení více než padesátiminutového projevu, během nějž byl syrský prezident opakovaně odměňován potleskem, se k Asadovi vrhla část příznivců, takže jeho ochranka měla co dělat, aby jej odvedla z pódia.

Dnešní řeč sedmačtyřicetiletého politika byla jeho prvním veřejným vystoupením od 3. června loňského roku, kdy hovořil v parlamentu. Rozhovor dal od té doby jen tureckému deníku Cumhuriyet a ruské televizi Russia Today, které v listopadu řekl, že neodstoupí a neodejde do exilu. Raději prý zemře v Sýrii.

Ozbrojené povstání proti Asadově vládě, do něhož se postupně zapojili i muslimští radikálové ze zahraničí, si za 21 měsíců podle odhadů OSN vyžádalo na 60 tisíc životů. I dnes se v zemi tvrdě bojuje. Syrští opozičníci hlásí střety především z jižní provincie Dará, kde povstání v březnu 2011 začalo, a částí hlavního města Damašku. Tam dnes byly podle zpráv z Twitteru od rána uzavřené ulice.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.