Lidovky.cz

Lidé chtějí dokonalost. Až polovina jídla skončí v popelnici

Svět

  13:00
LONDÝN - Až polovina jídla se na světě vyhodí. Vyplývá to ze studie, podle které každoročně v popelnici skončí mezi 1,2 a 2 miliardami tun potravin. Mohou za to zhýčkaní zákazníci vyžadující dokonalé ovoce a zeleninu a obchodníci vybízející k nadměrnému nákupu. Svůj podíl viny na plýtvání nesou ale i rozvojové země, kde chybí správné plánovaní zemědělství
Plýtvání jídlem - ilustrační foto

Plýtvání jídlem - ilustrační foto foto: Global Food: Waste Not, Want Not

Špatné skladovací podmínky, příliš přísná data minimální trvanlivosti, akce 2 v 1 a přehnané nároky zákazníků. To jsou další důvody proč jsou čísla uváděná ve studii britského Institutu strojního inženýrství tak alarmující. "Vyhozené jídlo by přitom mohlo nasytit  hladovějící ve světě. Objem vyhozeného jídla je naprosto závratný," cituje server BBC šéfa oddělení energií a životního prostředí Tima Foxe".

Podle zprávy se každý rok na světě vyhodí mezi 30 a 50 procenty potravin. V Evropě a Spojených státech je to až celá polovina.

Třetina se nesklidí
Až třicet procent zemědělských plodin se vůbec nesklidí, protože nesplňují nastavené normy toho, jak mají mají správně vypadat. Zákazníci totiž vyžadují dokonale rovné okurky, dostatečně velké a sytě žluté banány či zářivě červená kulatá rajčata. Na polích se však rodí i "nedokonalé" plodiny, o ty ale obchodní řetězce nemají zájem. 

S tím souvisí i plýtvání vodou, půdou a energetickými zdroji už během pěstování. "Až 550 miliard kubických metrů vody se vypotřebuje na zalévání plodin, které se nikdy nezužitkují," píše se v dokumentu. Poptávka po vodě s narůstající světovou populací přitom podle může do roku 2050 stoupnout na 10 až 13 bilionů metrů kubických za rok.

Čtěte také:

Na zprávu už zareagovali britští obchodníci: zástupci supermarketů na svou obranu uvedli, že zavedli řadu opatření, která vyhazování potravin omezují. Zároveň prý tlačí na Brusel, aby zvolnil při zavádění nařízení ohledně potravin. Názory na samotnou zprávu se přitom různí, zatímco jedni považují čísla za příliš vysoká, jiní dokument chválí a považují ho za prospěšný.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.