Lidovky.cz

Smývají ze sebe hříchy. Miliony lidí se koupají v ledové Ganze

Svět

  15:00
ILÁHÁBÁD - Miliony hinduistických věřících se v indickém městě Iláhábád ponořily do chladných vod posvátné řeky Gangy k rituální koupeli, jíž dnes začal hinduistický svátek Kumbh mélá.

Tomuto chlapci byla v ledové Ganze očividně zima. foto: ČTK

Hinduisté věří, že koupelí v Ganze ze sebe smyjí hříchy. Oslavy svátku, které patří k největším náboženským shromážděním na světě, potrvají 55 dní, tedy až do 10. března.

Podle organizátora festivalu Mániho Prasáda Mišry do dnešního dopoledne smočily své tělo v řece již téměř tři miliony lidí a během dne by toto číslo mělo podle odhadů vzrůst až na 11 milionů. Celkem se na koupel v místě, kde se Ganga stéká s řekou Jamunou a podzemní mytickou řekou Sarasvatí, prý chystá přes 110 milionů hinduistů.

Dnešek je jedním ze šesti dní, jež jsou podle astrologů ke koupeli nejpříhodnější. Břeh Gangy dnes proto zaplnily zástupy mužů ve spodkách, žen v sárí i dětí, kteří trpělivě čekali, až na ně dojde řada a za odříkávání úryvků z hinduistických posvátných textů budou moci vkročit do řeky.

Oslavy svátku, které patří k největším náboženským shromážděním na světě, potrvají 55 dní, tedy až do 10. března.

Jako první vjeli do vody na stříbrných vozech náboženští vůdci různých hinduistických klášterů. Jiní byli na místo koupele přineseni na stříbrných nosítkách. Duchovní se poté obrátili k davům, na něž házeli květiny a provolávali slávu řece Ganze. Nejpůsobivějším obrázkem byla koupel asketů, kteří se do vody vrhli krátce po šesté hodině ranní místního času (00:30 SEČ) nazí, s těly pomazanými popelem. Jedinou ozdobou jim byly květinové girlandy.

Na davy lidí dohlíží na 50 tisíc policistů

"Smyju takto všechny své hříchy z tohoto života i životů předchozích," řekl jeden ze svatých mužů, 77letý Svámí Šankaránand Sarasvatí. Obnažený muž roztřesený zimou vysvětlil, že se před 40 lety vzdal kariéry vysokého státního úředníka a stal se asketou. Cestuje pouze pěšky a po desetiletí se živí jen ořechy a ovocem.

Na bezpečnost oslav dohlíží v Iláhábádu na 50.000 policistů, jejichž úkolem je zabránit jak vážným bezpečnostním hrozbám typu teroristického útoku, či katastrofám, jakou často bývá ušlapání velkého počtu návštěvníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh). Podle legendy se při potyčce o číši několik kapek vylilo na čtyři místa u soutoku řek Ganga, Jamuna a mytologického podzemního toku Sarasvatí - na Iláhábád, Nášik, Udždžain a Hardvár. Svátek se slaví každé tři roky postupně na zmíněných čtyřech poutních místech, v Iláhábádu tedy vždy po 12 letech.

Agentura Reuters uvedla, že letošní shromáždění bude podle očekávání zatím největším co do počtu návštěvníků, na těch minulých se scházelo kolem 70 milionů věřících.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.