Lidovky.cz

Izraelce zajímají ceny nájmu víc než Írán, říká analytička

Svět

  14:12
JERUZALÉM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má nakročeno k třetímu funkčnímu období. Výsledek voleb však překvapil úspěchem levicových a středových stran a analytici teď očekávají složitá vyjednávání o budoucí vládě. "Možnost, že by Netanjahu skončil v opozici, je však dost nepravděpodobná," řekla v telefonickém rozhovoru z Jeruzaléma expertka na Blízký východ.

Židé (ilustrační foto) foto: Reuters

Po sečtení 99,8 procenta hlasů to vypadá, že pravice a levice budou mít v 120členném parlamentu shodně po 60 hlasech. Možné scénáře dalšího vývoje v židovském státě nastínila hlavní analytička Irena Kalhousová z Pražského institutu bezpečnostních studií.

Jak bude vypadat nová vláda?
Máme rádi škatulky, kdo je vpravo a kdo vlevo. Zde zabodovala strana středu, která skončila na druhém místě. Ješ Atid (Budoucnost existuje) má obrovský koaliční potenciál. Má možnost být jak ve více pravicové, tak levicové vládě. A není jediná, tento potenciál má i Kadima a Hatnua Cipi Livniové. Pak je velkou otázkou Jisté je, že Netanjahu se bez nějaké středové strany neobejde. Nebude stačit, aby do koalice přizval ultraortodoxní strany či strany, které jsou ještě víc napravo než jeho formace. 

Výsledky voleb

Netanjahův blok Likud - Izrael je náš domov (Likud a Jisrael Bejtenu) získal 31 poslaneckých mandátů, 19 křesel získala centristická formace Ješ Atid (Budoucnost existuje) a třetí místo s 15 mandáty patří Straně práce.  Ultraortodoxní Šas má 11 křesel stejně jako sionistický Židovský domov. Liberálně centristická Kadima (Vpřed) získala 2, strana Hatnua (Hnutí) šest poslanců.

Je pravděpodobné, že levicovým a středovým stranám se podaří sestavit koalici, která Netanjahua odsune do opozice.
To si nemyslím. Levicový a středový tábor má sice polovinu hlasů, ale v pravém spektru má k dispozici relativně málo koaličních partnerů. Navíc je potřeba si uvědomit, že v rámci levicového tábora se počítá i 12 arabských křesel. Ty však pro levici nejsou žádným partnerem. Arabské strany často kopou Izrael do holeně, jsou nestátní a v mnoha směrech problematické. Židovská část s nimi nikdy nenajde společnou řeč.

S kým bude Netanjahu nakonec vládnout?
Pravděpodobně s Ješ Atidem, Kadimou a Hatnuou. Pak je velkou otázkou, zda se strany dohodnou, že vyloučí ultraortodoxní partaje. V tom případě by Netanjahu musel souhlasit s tím, že bude vládnout se Stranou práce. Všechny tyto strany ale budou chtít mluvit do izraelsko-palestinského konfliktu a také do ekonomických otázek. Vyjednávání budou hodně o Netanjahuových ústupcích.

Velkým stranám vyhovuje spolupráce s ultraortodxními partajemi, protože ty mají zájem především o peníze pro vlastní voliče, tedy na náboženské školy, sociální dávky pro židovské studenty, atd. Nezajímají je věci jako obrana, zahraniční politika, mírový proces, a to je pro strany lákavé, protože ty chtějí dělat právě velkou politiku a v domácích otázkách tak získávaly velký prostor ultraortodoxní strany.

V čem vězí úspěch středové strany Ješ Atidu?
Výsledky voleb jasně ukázaly, že pro Izraelce začíná být hlavní téma domácí situace a ne mírový proces a válka. Jedno z dalších podtémat, které se týká tohoto obrácení se na domácí politiku je nevyřešený vztah většinové společnosti a ultraortodoxních Židů. Ješ Atid hodně zdůrazňuje společnou zodpovědnost bez ohledu na náboženství, to znamená vojenská povinnost pro všechny. Bez výjimky.

Lze předpovědět, co se změní po volbách?
Volby naznačily vítězným stranám, že Izraelci si přejí, aby se začaly řešit hlavně vnitropolitické otázky. To znamená ekonomika, sociální otázky, slábnoucí střední třída, kvalita školství a tak dále. To budou hlavní témata nové vlády. Snad poprvé v historii si Izraelce více zajímá domácí situace než bezpečnostní otázky.  

Proč Izraelce v době, kdy se hrozí Íránem, přestala zajímat otázka bezpečnosti?
Írán zajímá víc Benjamina Netanjahua než běžné Izraelce. To je obecně známá věc. Co se týká izraelsko-palestinského konfliktu, spousta lidí propadla skepsi. Vidí, že to nikam nevede a mají potřebu řešit problémy, které jsou doma. Například stoupající ceny a vysoké nájmy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.