Lidovky.cz

Konflikt v Mali ohrožuje i Evropu, říká armádní expert

Afghánistán

  7:00
PRAHA/BAMAKO - I když spojenecká vojska v Mali úspěšně postupují na sever země, klíčová budou vyjednávání vlády s islamistickými skupinami. Podle bývalého armádního přidělence v Alžírsku totiž hrozí přelití konfliktu do okolních států. "Pokud se situace v Mali nezvládne, nebude bezpečno v celém Sahelu a tudíž ani v Evropě," varuje v rozhovoru pro serveru Lidovky.cz Josef Pírek.

Francouzští vojáci v Timbuktu. Jednotky vytlačují islamisty, kteří od loňska ovládli velkou část maliského severu. foto: Reuters

Lidovky.cz: Podle některých názorů v Mali druhý Afghánistán nehrozí jednak kvůli jednoduchému vojenskému terénu, ve kterém se islamisté nemají kam schovat, a jednak kvůli relativně malým silám tuaregských separatistů. Co si myslíte vy?
Na samém severu Mali je hornatý terén třikrát tak velký jako Česká republika, takže Tuaregové se rozhodně mají kam schovat. Moderní francouzská armáda je ale i tak bezpochyby rozpráší, to ale není ten hlavní problém. S Tuaregy je to jako s hejnem vrabců. Rozprchnou se, ale za chvíli je máte zpátky.

Josef Pírek (druhý zprava) s trojicí hudebníků z kapely Čechomor letos v květnu v Alžíru.

Proto je klíčové, aby současně s postupem francouzských vojsk za pomoci nigerských a čadských jednotek probíhala jednání s hnutím Ansar Dine. To je zcela rozhodující, jinak hrozí vleklý konflikt. Spojenecká vojska by tam musela být dlouho a hlavně kontrolovat celé území Sahelu, tedy tradičního území těchto nomádských kmenů. A do toho žádná západní armáda nepůjde.

Islamisté ovládli sever

Problémy přechodné maliské vlády při řízení země a vnitropolitická nestabilita vedly k rozkvětu islamistickcýh hnutí na severu Mali. Ke stávajícím ozbrojeným skupinám AQMI (Al Káida Magrebu) se připojila teroristická skupina Hnutí za jedinečnost Islámu za pomocí džihádu v západní Africe a nově vzniklá organizace Ansar Dine (Ochránce islámu). Rebelující Tuaregové byli nakonec počátkem května ve střetnutí o moc nad dobytým severním území poraženi islamisty, kteří zcela převzali vládu nad touto částí země a v květnu vyhlásili Islámskou republiku Azawad.

Lidovky.cz: Takže v Sahelu hrozí vznik jakéhosi islámského "Afrikanistánu"?
Ano, přesně tak. Současný vyhlášený nezávislý stát Azawad na severu Mali odkazuje na historické tradiční území Tuaregů, které zahrnovalo celou oblast Sahelu. To znamená území Mauretánie, Nigeru, Burkiny Fasso, Alžírska a Libye. Současné hranice mezi státy jsou naprosto propustné a tamní vlády slabé.  Pokud se konflikt v Mali nezvládne, reálně hrozí, že islamisté ovládnou celé území Sahelu. A to si Francie moc dobře uvědomuje.

Lidovky.cz: Proč mají islamisté u Tuaregů takový úspěch?
Tuaregové nikdy nebyli vyznavači pravověrného islámu. Ovšem Mali je jedna z nejzaostalejších zemí na světě. Na severu nemají lidé žádnou perspektivu, chybí jim vzdělání. Myšlenka, že je spasí islám, se pak šíří sama a toho islamisté využívají. Navíc maliská vláda nikdy nebrala zřetel na protesty Tuaregů. Sever země trpí ohromnou chudobou a všechny peníze končí v metropoli Bamaku. V minulosti se odehrálo několik revolt, ale s návratem Tuaregů, kteří bojovali po boku Kaddáfího, jenž je vyzbrojil a především vycvičil, získala myšlenka nezávislého Azawadu reálné obrysy. Právě kvůli ohromné chudobě odešli Tuaregové z Mali bojovat do Libye.

Mali

Mali

Lidovky.cz: Francouzi už mají pod kontrolou bránu do Sahary, město Timbuktu. Jaký bude další vývoj?
Spojenci sever maximálně do dvou tří týdnů dobyjí. Maliská armáda je absolutně zaostalá, pro zajímavost na tak velké území disponuje jen několika letadly, z toho čtyři  migy pocházejí z Česka. Ty byly v 90. letech vyřazeny z naší výzbroje a poté upraveny českofrancouzskou firmou.  Když jsem byl před třemi lety v Mali, fungovaly tři z nich a nelétali v nich Malijci, ale čeští vysloužilí piloti. Kromě migů mají ještě čtyři vrtulníky ruské výroby. Přeneseně lze říci, že příchod francouzské armády znamenal skok o několik století dopředu. Je jen otázkou několika týdnů, než sever ovládnou. Pořád si ale musíme opakovat, že rozhodující je, co bude následovat.

Lidovky.cz: Co když nebudou jednání úspěšná? 
Pokud nebude bezpečno v Mali, nebude bezpečno v Sahelu a tudíž ani v Evropě. Navíc je nutno poznamenat, že v roce 2014 se budou stahovat jednotky z Afghánistánu. Mám obavy, že cizinci, kteří teď bojují na straně Talibanu, se budou vracet právě do severní Afriky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.