Lidovky.cz

Přijeli očkovat děti proti obrně, v Pákistánu zdravotníky zabili

Svět

  19:01
PEŠÁVAR - Na severu Pákistánu byli zabiti další dva zdravotníci podílející se na očkovací kampani proti dětské obrně.

Oběti střelby neznámých útočníků. foto: Reuters

Od prosince tam už zahynulo 18 lidí zapojených do programu, který mnozí muslimové spojují se zradou vůči vůdci Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi.

Šéfa teroristické sítě Al-Káida se podařilo dopadnout a zabít právě díky falešné očkovací kampani. Tu nynější pomáhá organizovat OSN, avšak s velkými obtížemi. Před dvěma dny zastřelili jezdci z motocyklu policistu, který měl zdravotníky chránit. V prosinci pak radikálové zastřelili devět zdravotníků.

Dnešní dvě oběti zabila bomba umístěná na silnici na kmenovém území Kurram ležícím na hranici s Afghánistánem. Oba pracovníci měli očkovat děti v několika vesnicích v oblasti, kde očkování pokračuje už od pondělka. Kurram je jednou ze sedmi pákistánských poloautonomních kmenových oblastí, považovaných za bašty povstalců z Talibanu a jejich spojenců z Al-Káidy.

ČTĚTE TAKÉ:

Místní konzervativní obyvatelstvo věří nepravdivým informacím, podle nichž vakcína obsazuje výtažek z vepřového, které mají muslimové zakázané. Šíří se také zkazka o tom, že očkovací kampaň je zástěrkou spiknutí, jehož cílem je sterilizace muslimů. Vakcína prý obsahuje látku způsobující neplodnost.

Pákistán je spolu s Afghánistánem a Nigérií jednou z pouhých tří zemí, kde je nadále obrna endemickou chorobou. Obrna byla vymýcena ve většině zemí světa, v Pákistánu se jí ale loni nakazilo podle OSN 56 dětí, v předchozím roce bylo zaznamenáno 190 případů nákazy. Nynější očkovací kampaň v provincii Chajbar Pachtunchvá začala v pondělí.

Většina nových případů obrny v loňském roce se objevila právě v tomto regionu, kam mají zdravotníci ztížený přístup, protože území kontrolují ozbrojení radikálové. I když se k útokům na zdravotníky nikdo nepřihlásil, jsou připisovány právě radikálům. Za jejich odporem proti očkovací kampani je čin pákistánského lékaře Šakíla Afridiho. Ten vedl falešný očkovací program, aby v roce 2011 pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) vystopovat a zabít bin Ládina, který se ukrýval ve městě Abbottábád.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.