Lidovky.cz

Kvůli vraždě šéfa opozice rozpustí Tunisko vládu. Islamisté jsou proti

Svět

  14:41
TUNIS - Tuniský premiér Hamádí Džibálí oznámil, že rozpustí současnou vládní koalici a sestaví přechodnou vládu technokratů, kteří zemi povedou do voleb. Jeho islamistická Strana obnovy, která je nejsilnější ve vládní koalici, to ale odmítla.

Manželka zavražděného politika Šukrího Bilajda foto: Reuters

Džibálí o svém záměru mluvil ve středu večer v projevu k národu otřesenému po politické vraždě jednoho z největších vládních kritiků Šukrího Bilajda. Police zasahovala proti demonstrantům v Tunisu i na jihu země.

"Rozhodl jsem se jmenovat vládu, která bude mít celonárodní pravomoci bez politické příslušnosti. Bude mít omezený mandát a bude spravovat zemi do voleb, které se budou konat co nejdříve," řekl Džibálí několik hodin po zavraždění Bilajda.

Čtěte také:

"Premiér se neptal na názor své strany. My ve Straně obnovy se domníváme, že Tunisko nyní potřebuje vládu s politickým mandátem daným volbami z října 2011. Budeme s ostatními stranami vyjednávat o koaliční vládě," řekl dnes zástupce předsedy strany Abdalhamíd Džilásí. Džibálí je generálním tajemníkem Strany obnovy a patří v ní k umírněnému táboru. Několik měsíců se bez úspěchu pokoušel koalici personálně pozměnit a vyjednával o tom se sekulárními kruhy. Radikálnější členové ale odmítají výměnu některých klíčových a nejvíce kritizovaných ministrů, především šéfů resortů vnitra a spravedlnosti.

Lidé vyšli do ulic
Po Bilajdově vraždě vyšli příznivci opozice do ulic několika měst a proti demonstrantům zasahovala policie. Jeden policista přišel ve středu o život. Na čtvrtek odpůrci vlády vyhlásili generální stávku. V ulicích Tunisu je od rána vidět početné policejní jednotky, mnoho policejních vozů je na rušné Burgibově třídě. Na ní je ministerstvo vnitra, u něhož policie rozháněla lidi slzným plynem.

Ke stávce se dnes připojila hlavní odborová organizace, která vyzvala k zastavení práce na pátek. Francie oznámila, že její školy zůstanou kvůli rostoucímu napětí v Tunisku v pátek a sobotu zavřené. Dnes se zatím vážnější incident stal jihotuniském městě Gafsa. Několik set mladých mužů, protestujících proti Bilajdově zavraždění, tam policie rozháněla slzným plynem. Účastníci na policisty házeli kamení a zápalné lahve.

V dosavadní koalici měla největší slovo islamistická Strana obnovy, která zvítězila ve volbách v roce 2011 a v parlamentu má 89 z 217 křesel. Nepodařilo se jí ale Tunisko sjednotit ani přijmout novou ústavu, podle níž se mají nové volby konat. Opozice po Bilajdově smrti vystoupila z parlamentního shromáždění, které na ústavě pracuje.

Ačkoli se Strana obnovy od Bilajdovy vraždy distancovala, pozůstalí jí jeho smrt stále připisují. Manželka zavražděného opozičního představitele řekla v nemocnici, kde její muž podlehl několika střelným zraněním, že Bilajd dostával delší dobu výhrůžky zabitím. Když na to upozorňoval úřady, dostalo se mu prý pouze odpovědi, že na sebe coby předák opozice toto riziko vzal.

Šéf další opoziční formace Republikánské strany Ahmad Nadžíf Šibbí dnes prohlásil, že i on je na seznamu lidí určených k likvidaci a že mu prezident dal před třemi měsíci k dispozici jednoho strážce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.