Lidovky.cz

Sněhová bouře v USA: 85 centimetrů sněhu a mínus 30 stupňů Celsia

USA

  7:27aktualizováno  18:33
NEW YORK - Rozsáhlá sněhová bouře provázená prudkými poryvy větru sužuje severovýchod Spojených států a jihovýchod Kanady. Zanechala za sebou šest mrtvých, desítky centimetrů sněhu, dopravní kalamitu a zhruba 650 tisíc domácností bez elektřiny. Úřady v zasažených oblastech vyhlásily stav nouze a vyzvaly obyvatele, aby zůstávali doma. V bouři se automaticky odstavila jaderná elektrárna, ale veřejnost nebyla ohrožena.

V Hartfordu ve státě Connecticut za sebou bouře nechala 85 centimetrů sněhu a v St. James ve státě New York 69 centimetrů. foto: Reuters

Podle meteorologů se bouře nazvaná Nemo bude dále pohybovat nad severovýchodem Spojených států a postupně by se měla posunout na východ nad moře.

Pošta přestala doručovat
Tři newyorská letiště v sobotu ráno místního času obnovila částečně provoz, ale letiště v Bostonu zůstalo uzavřeno. Celkově bylo od pátku v zemi zrušeno 5 300 letů. Provoz by se měl vracet k normálu až v neděli.

Nejezdí ani vlaky, když společnost Amtrak zastavila provoz od New Yorku směrem na sever. Pošta uzavřela své odbočky a na severovýchodě země v oblasti Nová Anglie přestala doručovat zásilky.

Kvůli bouři zatím přišlo o život nejméně šest lidí - tři v USA a tři v Kanadě. Ve státě New York ztratila 18letá řidička na zasněžené vozovce kontrolu nad autem a přejela seniora. V Connecticutu auto usmrtilo dalšího chodce a v New Yorku zahynul třiadvacetiletý muž při odklízení sněhu u domu, když jeho pluh sjel ze silnice. V Hamiltonu v kanadské provincii Ontario zemřela 80letá žena poté, co při odklízení sněhu před svým domem zkolabovala. Dva lidé v Kanadě zahynuli při autonehodách.

V Hartfordu ve státě Connecticut za sebou bouře nechala 85 centimetrů sněhu a v St. James ve státě New York 69 centimetrů. Starosta Hartfordu Pedro Segarra řekl, že musel zastavit čištění ulic, protože stroje nezvládaly příval sněhu, který přibýval tempem deset centimetrů za hodinu. "Nikdy jsem neviděl, že by napadlo tolik sněhu najednou," řekl.

Teplota až minus 30 stupňů
Meteorologická služba očekává v Bostonu skoro metr sněhu, což by překonalo místní rekord z roku 2001 - 70,1 centimetru. Místní arcidiecéze doporučila věřícím, aby pečlivě zvážili, zda v neděli půjdou na bohoslužby.

Místy na východním pobřeží poklesla teplota kvůli studenému větru až na minus 30 stupňů Celsia. Na bostonském letišti byly zaznamenány poryvy větru o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, v Cuttyhunku ve státě New York přes 130 kilometrů za hodinu.

Úřady v Massachusetts nařídily kvůli velkému příboji a zvednuté mořské hladině evakuaci několika obcí na pobřeží.

V kanadské provincii Ontario jsou hlášeni první tři mrtví, z toho dva při dopravních nehodách způsobených nepřízní počasí.

V pátek pozdě večer se bez proudu ocitla jaderná elektrárna Pilgrim v Plymouthu v Massachusetts, automatické systémy proto reaktor odpojily.

Statisíce domácností bez proudu
"Nemělo to žádný dopad na zaměstnance elektrárny a veřejnost," uvedl tamní úřad pro jadernou bezpečnost.

Na východním pobřeží zůstalo 650 tisíc domácností a firem bez elektřiny. Sníh poničil vedení především ve státě Massachusetts. Na 180 tisíc výpadků hlásí Rhode Island a asi 35 tisíc Connecticut.

Silné sněžení zasáhlo oblast, kde žije na 25 milionů lidí, na úvod víkendu, takže je šance, že se podaří silničářům do pondělí silnice aspoň zčásti zprovoznit. Nyní však úřady vyzývají obyvatele, aby zůstali doma. "Podmínky pro cestování zůstávají krajně riskantní, ne-li nemožné," uvedla meteorologická služba.

Platí stav nouze
Guvernéři států Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York a Maine vyhlásili stav nouze a na řadě komunikací zakázali provoz, aby usnadnili přesun záchranné služby a hasičů. Na dálnici ve státě New York podle médií uvízlo několik stovek řidičů.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo vyzval obyvatele, aby nevycházeli z domu, pokud naléhavě nemusejí ven. "Jestli nemusíte být venku, tak to nedělejte," řekl s tím, že to platí především pro ostrov Long Island.

V nedalekém městě New York napadlo 28 centimetrů sněhu. Starosta Michael Bloomberg řekl, že město nemá problémy a do sobotního večera místního času by měl být sníh na ulicích odklizen.

Celkově bylo od pátku v zemi zrušeno 5 300 letů. Provoz by se měl vracet k normálu až v neděli.

Guvernér Connecticutu Dannel Malloy uzavřel dálnice, na které mají přístup jen záchranáři a zásobování. Massachusettský guvernér Deval Patrick vyhlásil zákaz na všech silnicích ve státě. Za porušení zákazu hrozí pokuta 500 dolarů (takřka 9 500 korun) a až jeden rok za mřížemi.

Podle listu The Boston Herald byla ale policie instruována, aby prohřešky řešila shovívavě. Patrick se k neobvyklému kroku odhodlal v souvislosti s obří bouří v roce 1978, kdy mnoho řidičů na dlouhou dobu uvízlo na silnicích a dálnicích ve sněhových závějích.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.