Lidovky.cz

KLDR provedla třetí jaderný výbuch, kritiku sklidila u Číny i Íránu

USA

  7:25aktualizováno  11:39
PCHJONGJANG - Severní Korea úspěšně provedla svůj historicky třetí jaderný výbuch. Soul už svolal mimořádnou Radu bezpečnosti OSN. Testy už odsoudili třeba Rusko a Čína, která ho vyzvala, aby se držel závazků a vyvaroval akcí zhoršujících situaci na Korejském poloostrově. Překvapivě proti se postavil i Írán, sám obviňovaný z vývoje bomby.

Jihokorejská televize promítá záběry demolice chladící věže severokorejské elektrárny foto: Reuters

Jaderná bomba, kterou Severní Korea nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně menší a lehčí než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009.

Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR učinila pokrok ve svém úsilí vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu.

Jihokorejské ministerstvo obrany potvrdilo, že výbuch odpovídal síle šesti až sedmi kilotun TNT. Jde o zhruba třetinovou sílu pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki.

Režim zkoušku potvrdil asi po třech hodinách. Tamní oficiální média oznámila, že armáda bezpečným způsobem otestovala jaderné zařízení i přes odpor OSN, která Pchjongjang vyzvala k zastavení vývoje tohoto typu zbraní.

Česká diplomacie test odsoudila

"Provedení jaderné zkoušky je vysoce nezodpovědný a politováníhodný akt, který vážně ohrožuje stabilitu a mír na Korejském poloostrově i v celém regionu," sdělila česká diplomacie v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí současně vyzvalo KLDR k okamžitému dodržování všech rezolucí. Krátce předtím, než Pchjongjang oficiálně zkoušku potvrdil, oznámila odpálení jaderné bomby v komunistické KLDR sousední Jižní Korea.

Ještě větší izolace?

Jaderný test by mohl KLDR přivést do ještě větší izolace. Čína, nejbližší spojenec režimu, zemi totiž koncem ledna varovala, že jí po případném testu omezí pomoc. Chudá Severní Korea přitom ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci, připomněla tehdy AFP.

KLDR koncem ledna v reakci na zpřísněné sankce Rady bezpečnosti OSN oznámila, že podnikne třetí jaderný test a že plánuje vypuštění dalších raket dlouhého doletu.

Okamžitá reakce přišla z jihokorejského Soulu: v 15:00 SEČ se sejde mimořádná schůzka Rady bezpečnosti OSN. O zkoušce podle jihokorejské agentury Jonhap Pchjongjang v pondělí předem informoval Čínu a USA. Geologické úřady ohlásily z KLDR silné otřesy.

Jak o výbuchu informovala KLDR

Severokorejský režim zkoušku potvrdil zhruba po třech hodinách.

Zdejší média uvedla, že armáda otestovala bezpečným způsobem jaderné zařízení i přes výzvu OSN k zastavení vývoje jaderných zbraní

Pro Radu bezpečnosti OSN bude test zkouškou, neboť po nedávném severokorejském startu rakety dlouhého doletu, který podle Západu maskovala vesmírným programem, Pchjongjang potrestala dalšími sankcemi. Také režim pod hrozbou "významné akce" vyzvala, aby v budoucnu další odpaly raket nepodnikal a aby respektoval zákaz jaderné činnosti. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že jde o vážné porušení rezolucí OSN. Pokusný výbuch odosudilo i Rusko, Velká Británie, Japonsko a Čína.

Test odsoudil také Írán, podle nějž by žádná země světa neměla disponovat atomovými zbraněmi. Teherán je přitom jedním ze států, které jsou Západem obviňovány z tajného jaderného zbrojního programu.

"Měli bychom se dostat do situace, kdy žádná země světa nebude vlastnit jadernou zbraň a kdy budou všechny nukleární zbraně a zbraně hromadného ničení zlikvidovány," řekl mluvčí íránské diplomacie Ramín Mehmanparast.

Milníky jaderného programu KLDR

17. října 2002 - USA oznámily, že KLDR byla pod tlakem důkazů nucena přiznat, že pokračovala řadu let v tajném programu vývoje jaderných zbraní nehledě na dohodu z roku 1994. Následně USA, EU, Jižní Korea a Japonsko schválily zastavení dodávek topné nafty KLDR kvůli porušení této dohody.

21. prosince 2002 - KLDR odpečetila jaderný komplex Jongbjon a odpojila kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Do konce roku vyhostila inspektory OSN, kteří zařízení dle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) monitorovali.

10. ledna 2003 - Severní Korea odstoupila od NPT.

27.-29. srpna 2003 - První šestistranné rozhovory o jaderném programu KLDR v Pekingu. Skončily bez zásadní dohody.

10. února 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR.

19. září 2005 - KLDR na šestistranných jednáních v Pekingu slíbila, že se vzdá programů vývoje jaderných zbraní a znovu přistoupí k NPT výměnou za právo na mírové využívání jaderné energie, dodávky ropy a elektřiny a bezpečnostní záruky. Vzápětí KLDR odmítla závazky dodržet.

5. července 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket, včetně obávané mezikontinentální střely Tepodong-2.

9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Japonsko později oznámilo, že test byl neúspěšný. RB OSN schválila sankce vůči KLDR, která to označila za vyhlášení války.

13. února 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů. Na oplátku měla dostat od Jižní Koreje, Číny, USA a Ruska 50.000 tun těžkého topného oleje, či hospodářskou, potravinovou nebo jinou humanitární pomoc.

14. července 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později.

31. prosince 2007 - KLDR podle USA nepředložila soupis všech jaderných aktivit (zavázala se k tomu při rozhovorech).

12. července 2008 - Na šestistranných rozhovorech dohodnut mechanismus ověřování tvrzení KLDR o jejím jaderném programu.

11. října 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. KLDR následně oznámila, že obnoví proces demontáže svých jaderných zařízení.

8. prosince 2008 - V Pekingu začalo další kolo šestistranných rozhovorů; dva dny nato oznámeno, že uvízly ve slepé uličce.

5. dubna 2009 - KLDR vypustila raketu dlouhého doletu; měla údajně vynést do vesmíru satelit, což se nepodařilo. Podle RB OSN tím byla porušena rezoluce z roku 2006; vzhledem k blízkosti technologií lze start považovat za test balistické střely.

13. dubna 2009 - RB OSN jednomyslně odsoudila vypuštění rakety z počátku měsíce a rozšířila vůči KLDR sankce.

14. dubna 2009 - KLDR označila šestistranná jednání o svém jaderném programu za zbytečná a oznámila, že z nich odstoupí. Zastavila spolupráci s MAAE a vykázala její inspektory ze země.

25. května 2009 - KLDR oznámila, že provedla podzemní jaderný test. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že výbuch byl silný jako atomová bomba v Nagasaki.

12. června 2009 - Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti KLDR.

21. listopadu 2010 - Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že KLDR ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu.

13. dubna 2012 - Severní Korea vypustila balistickou raketu Unha-3. Ta však několik minut po startu explodovala, rozpadla se a zřítila do moře.

12. prosince 2012 - KLDR vypustila úspěšně balistickou raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země vlastní družici, pojmenovanou Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). KLDR se stala desátým státem světa, který pomocí vlastní rakety vynesl na orbitu družici.

21. ledna 2013 - Rada bezpečnosti OSN rozšířila sankce proti KLDR.

24. ledna 2013 - KLDR pohrozila, že uskuteční třetí jaderný test.

12. února 2013 - KLDR provedla třetí jaderný test. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle šesti až sedmi kilotun TNT.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.