Lidovky.cz

Valentýn je hříšný. V Pákistánu navrhují svátek cudnosti

Svět

  18:33
ISLÁMÁBÁD - Svátekl zamilovaných je v muslimském Pákistánu stále populárnější. To se nelíbí vládě, která vyzvala média, aby svátek svatého Valentýna nepropagovala. Islamisté dokonce chtějí, aby se 14. únor stal dnem cudnosti.

Valentýn v metropoli Islámábádu foto: Reuters

V Islamábádu a dalších pákistánských městech se čím dál víc objevují dárkové předměty s tématikou svátku zamilovaných, bonboniéry, růže a balónky ve tvaru srdce. O svátku se píše i v médiích, což vládní agentuře pro jejich regulaci přišlo přespříliš.

V dopise, který adresovala novinám i televizím, uvedla, že "svátek není v souladu s našimi náboženskými a kulturními zvyky". Značná část veřejnosti si podle ní na svátek stěžovala a myslí si, že má škodlivý vliv na morálku pákistánské mládeže. Na dopis upozornil americký deník .

Proti nastupujícímu fenoménu vystoupili pákistánští islamisté. Například příznivci konzervativní Islámské strany organizují protesty v Péšáváru. "Neumožníme konání jakýchkoli valentýnských shromáždění. Buďto jim v tom zabrání policie, nebo my," řekl francouzské agentuře AFP jeden z protestujících.

Demonstranti požadují, aby se 14.únor stal dnem cudnosti. Západní svátek je totiž podle nich proti islámu a vede k hříšnému soužití nesezdaných párů.

Dvě znesvářené země, dva rozdílné přístupy

I v sousední Indii svátek dlouho narážel na odpor konzervativního a silně náboženského prostředí. Kdysi dávno zde vznikla slavná Kamasútra, poslední dobou bylo nicméně v této asijské zemi jakékoli vyjadřování emocí a lidské sexuality na veřejnosti nežádoucí. V posledních letech však popularita svátku sv.Valentýna rychle roste.

Tak jako i jinde ve světě, je pro mnoho indických párů tento svátek velkou událostí. Hotely a restaurace bývají plně zaplněné a pošty jsou zavalené květinami, balíčky a milostnými dopisy. "Líbání bylo považováno za západní zvyk a nikoli indický, to se ale teď změnilo," řekl indický sociolog Sanjay Srivastava. 

Vypadá to tak, že svátek postupně mění indickou společnost. Američtí sociologové ve spolupráci se svými indickými kolegy se nyní rozhodli provést výzkum, který by měl tento posun potvrdit. A dospěli k zajímavým zjištěním.

Více než polovina dotázaných v anketě, kterou provedli, jim potvrdila, že se líbají alespoň několikrát týdně. Přes 24 procent z nich si prý vyměňuje vášnivé polibky se svým protějškem několikrát denně. Když ale přišla řeč na líbání, objímání a hlazení na veřejnosti, přes 41 procent účastníků průzkumu uvedlo, že to neprovádí "téměř nikdy nebo nikdy".

Některé tradice přetrvávají

Přes tyto změny zůstává indická společnost stále relativně konzervativní. Podle nedávného vládního průzkumu je většina svazků v Indii domluvených a k sexu i mezi manželi dochází jen zřídka. Cudnost a neposkvrněnost jsou žádané vlastnosti.

Právě s tím souvisí i ostych a nevyjadřování pocitů na veřejnosti. A někdy dokonce i doma. "Své ženě neříkám, že ji miluji," uvedl indický psychiatr Roy Abraham Kallivayalil. "Můj otec mi také za celých 88 let neřekl, že mě má rád. My tohle neděláme," citoval ho list.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.