Lidovky.cz

Sergej Magnitsky stane před soudem. Tři roky po smrti

Svět

  16:18
MOSKVA - Je mrtvý, a přesto ho čeká soud. V Rusku na začátku března začne proces s právníkem Sergejem Magnitským, který před třemi lety zemřel ve věznici poté, co upozornil na korupci v ruských vládních kruzích.

Natalija Magnitská drží fotku svého syna Sergeje (snímek z roku 2009) foto: ČTK

Bývalý auditor britského investičního fondu Hermitage Capital má být spolu s jeho ředitelem Williamem Browderem souzen za mnohamilionový daňový únik. Mrtvému soudci přidělili právního zástupce, Browder je v Británii a ruský soud ignoruje.

Magnitskij a Browder byli obviněni z daňových úniků ve výši 522 milionů rublů (824,5 milionu korun). Přestože ruský auditor již přes tři roky nežije, rozhodla se překvapivě ruská justice v kauze pokračovat až do vynesení rozsudku. Příbuzní Magnitského proti procesu opakovaně a bezúspěšně protestují. Browder, který žije v Británii, se k soudu nehodlá dostavit.

Ruský list Kommersant napsal, že kromě kauzy s údajným daňovým únikem je fond vyšetřován ještě v dalším případu. Podle ruských vyšetřovatelů Hermitage Capital v rozporu s ruskými zákony získal zhruba sedm procent akcií státní plynárenské firmy Gazprom. Údajně se tak stalo v době, kdy ruská vláda na odkup akcií státního monopolu vyhlásila embargo.

Moskva hrozí britské bance 
Ruští vyšetřovatelé se podle Kommersantu obrátili na vedení moskevské odbočky britské banky HSBC, aby zpřístupnila informace o finančních transakcích Hermitage Capital. Pokud tak banka neučiní, vystaví se prý nebezpečí policejního zásahu.

Sedmatřicetiletý Magnitsky zemřel po jedenácti měsících vazby ve vězeňské nemocnici v listopadu 2009. Případ vzbudil podezření, že byl něčí příkaz umlčen poté, co veřejně upozorňoval na případy korupce v ruských vládních kruzích. Na konci listopadu byl případ zastaven, aby se jím o dva roky později ruská justice začala znovu zabývat. Obvinění z odpovědnosti za smrt Magnitského proti zástupci ředitele věznice však stáhla. 

Soud zprostil obžaloby vězeňského lékaře

Magnitského osud vyvolal v zahraničí silnou kritiku na adresu ruských úřadů a stal se jedním z hlavních důvodů pro přijetí amerického zákona, který vystavuje sankcím ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv, takzvaný Magnitského zákon.

Rusko jako odvetu přijalo zákon s protiamerickými sankcemi. Zákon mimo jiné zakazuje činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA a zamezuje vydávání ruských sirotků k adopci do Spojených států. Magnitského rodina a jeho stoupenci označili proces za ostudný a obvinili úřady, že trestně nestíhají lidi odpovědné za jeho smrt.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.