Lidovky.cz

Recept na další masakr, říká o zachování embarga na zbraně Syřan

Svět

  7:00
DAMAŠEK - Český premiér Petr Nečas v Bruselu ostře odmítl zrušení zákazu dovozu zbraní pro syrské povstalce, které chce prosadit Francie spolu s Británií. Podle syrského lékaře však právě zachování embarga povede k dalšímu krveprolití. "Do Sýrie proudí zbraně z Ruska a Íránu, vláda útočí na lidi těžkými zbraněmi, nemají se jak bránit. Potřebujeme protitankové a protiletadlové zbraně", řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Mansúr Al-Radžab.

Syrští povstalci v přední linii u vojenského letiště Taftanaz. foto: Reuters

Lidovky.cz: Jak se díváte na možnost zrušení zákazu dodávek zbraní pro syrské povstalce?
Pokud někdo chce embargo, měl by ho zavést na obě strany. Syrská vláda dostává zbraně z Íránu a Ruska. Protivládní strana konfliktu zbraně nutně potřebuje, hlavně protiletadlové  a protitankové, aby se mohla bránit. Británie a Francie, kteří rozumí Sýrii velice dobře, jsou pro zrušení embarga.

Lidovky.cz: Co byste vzkázal Petru Nečasovi?  
Jde o to zachovat určitou rovnováhu. Buď rovnováhu zbraní anebo beze zbraní, to jak je to nastavené nyní , je zcela nepřijatelné. Je to recept na masakr.

Syrský lékař

Mansúr Al-Radžab vystudoval medicínu v České republice, od roku 1991 působil jako lékař v nemocnici v Homsu. V říjnu před válkou uprchl do Prahy, nyní pracuje na oddělení ORL v mladoboleslavké nemocnici. Jeho rodina je Jordánsku.  

Lidovky.cz: Obavy, že zbraně skončí v rukách extremistů, jsou neopodstatněné?    
Odpovím otázkou: jaký je rozdíl mezi extrémistou na jedné straně a extremistou na straně druhé.  V zemi operuje Hizballáh, který z Íránu vyzbrojuje Asadovu armádu. Jsou to islamisté s radikálními názory. A před těmi se lidé nemají jak bránit. Svět musí zasáhnout, válka zemi trvá už moc dlouho a násilí eskaluje.  Jestli nechce dodávat zbraně, tak ať v OSN schválí rezoluci, která která donutí všechny strany aby nestřílet.

Lidovky.cz: Jak vypadal Homs, když jste jej před čtyřmi měsíci opouštěl?
Pracoval jsem v soukromé nemocnici, která léčila zraněné z obou znepřátelených táborů. Ale poslední rok se nemocnice stala terčem ostřelování. Bylo to hodně nebezpečné. Polovina Homsu, celé staré město, je už devět měsíců v obležení.

Lidovky.cz: Jste pořád v kontaktu s lidmi v Homsu?
Jsem s nimi v kontaktu přes internet, přes družici. I když moje rodina už je mimo Sýrii, zůstalo tam hodně známých, kteří odmítli opustit své domovy. Svět je nechal napospas armádě.  Nemají zbraně, jídlo ani léky. Nemají nic. Celý svět vidí, že je bombardují. A teď politici brání v tom, aby jim poslali zbraně na obranu, to rovnou mohou říct: jsme pro další krveprolití.

Unie a zbraně pro Sýrie

Společný postoj ohledně možných dodávek zbraní syrské opozici bude Evropská unie hledat příští týden.

Odvolání zbraňového embarga pro syrskou opozici požadují Francie a Británie, podle kterých se Damašek nevzdá boje, dokud proti němu nebude stát silná opozice. Například Německo je ale zdrženlivější a na summitu vyzvalo k opatrnosti. Některé země jako Švédsko, Finsko, Rakousko i Česká republika jsou proti. Tvrdí, že by to eskalovalo násilí a že by zbraně mohly padnout do rukou islámských radikálů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.