Lidovky.cz

KLDR hledá kupce jaderného materiálu, spekulují analytici

Svět

  10:25
PCHJONGJANG - Únorový jaderný test Severní Koreje nebyl jen ukázkou odporu a národní hrdosti. Byl také reklamou, jejímž cílovým divákem byl kdokoli ve světě, kdo se poohlíží po nákupu jaderného materiálu. Tvrdí to alespoň analytici, na které se odvolává agentura AP.

Jaderný test KLDR. foto: Reuters

I když Pchjongjang pohrozil, že spustí jaderný útok na Spojené státy, bezprostřednější hrozbou, jakou představuje jeho jaderná technologie, může být ochota KLDR prodat ji zemím, které podle Washingtonu podporují terorismus.

Obavy z podobného prodeje jaderného materiálu se prohloubily tento týden. Japonsko totiž potvrdilo, že náklad zadržený minulý rok, o němž se předpokládá, že mířil ze Severní Koreje, obsahoval materiál, který mohl být použit k výrobě jaderných centrifug. Ty jsou klíčové pro obohacování uranu určeného pro jaderné nálože.

Atomové zbraně na prodej
Nebezpečné poselství, které KLDR vysílá, podle jaderného experta Grahama Allisona zní: "Jaderné zbraně na prodej." KLDR odpálila v prosinci loňského roku raketu dlouhého doletu, což OSN označila za zástěrku pro zakázaný test balistické raketové technologie. Letos 12. února pak provedla v pořadí třetí podzemní jaderný test, který Pchjongjangu vysloužil nové sankce OSN.

Specialisté na výrobu jaderných zařízení předpokládají, že Severní Korea má dostatek jaderného materiálu na několik hrubých bomb, ale zatím nemají žádný důkaz, že by Pchjongjang dokázal vyrobit dostatečně malou jadernou hlavici na své rakety. Severní Korea by ale podle expertů mohla pomoct jiným zemím v rozvoji jaderných schopností, tak jak to patrně udělala už v minulosti.

Pchjongjang tvrdí, že potřebuje jaderné zbraně kvůli tomu, co označuje za nepřátelskou americkou politiku proti sobě. Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí dnes pohrozil vojenským úderem, pokud budou americké bombardéry B-52 pokračovat v přeletech nad Korejským poloostrovem.

Jihokorejská televize promítá záběry demolice chladící věže severokorejské elektrárny

Podle analytika jihokorejského Ústavu pro obranné analýzy Sin Pom-čona získává Severní Korea díky prodeji jaderného vybavení peníze, které může znovu investovat do vývoje zbraní. Díky jejich zdokonalování pak může být Severní Korea přitažlivější pro zákazníky, zvláště pokud by se potvrdilo, že při posledním jaderném testu KLDR použila vysoce obohacený uran a ne plutonium, jako při předchozích zkouškách v letech 2006 a 2009.

Vyrobit hrubou uranovou bombu je snazší než nálož s plutoniem a produkce obohaceného uranu se také snáz utají. O severokorejském programu obohacování uranu je toho známo jen málo. Jaderný test využívající vysoce obohacený uran by "světu včetně potenciálních kupců oznámil, že KLDR nyní provozuje novou, neobjevenou výrobní linku pro materiál použitelný pro zbraně", napsal Allison v úvodníku listu The New York Times, když v únoru komentoval jaderný test KLDR.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.