Lidovky.cz

KLDR namířila rakety na americké vojenské základny

USA

  8:45aktualizováno  10:38
Severní Korea oznámila, že její rakety a jednotky dělostřelectva dostaly příkaz zaujmout strategické pozice a zamířit na vojenské základny USA na Guamu, na Havaji i na americké pevnině.

Kim Čong-un a jeho armádní suita na stráži hranic (ilustrační fotografie). foto: Reuters

KLDR tak reagovala na další přelety amerických bombardérů nad Korejským poloostrovem, které považuje za ohrožení svého území, napsala agentura Reuters. Jihokorejské ministerstvo obrany nicméně nezaznamenalo žádné známky bezprostředních vojenských akcí KLDR.

ČTĚTE TAKÉ:

"Od tohoto okamžiku bude vrchní velení korejské lidové armády uvádět do bojové pohotovosti číslo jedna všechny polní dělostřelecké jednotky včetně dalekonosných děl a strategických raketových jednotek, které zacílí všechny nepřátelské objekty na amerických útočných základnách na americké pevnině, na Havaji a na Guamu," napsala oficiální severokorejská agentura KCNA.

KLDR (zeleně) míří na americké vojenské základny na Guamu (žlutě) a Havaji (červeně).

KLDR (zeleně) míří na americké vojenské základny na Guamu (žlutě) a Havaji (červeně).

Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že zatím nezaznamenalo žádné známky nezvyklé aktivity severokorejské armády, ale dodalo, že bude situaci pečlivě sledovat.

Napětí na Korejském poloostrově narůstá od únorového severokorejského jaderného testu, na který OSN reagovala uvalením dalších sankcí proti KLDR.

Pchjongjang rovněž popudilo pravidelné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA, v jehož rámci nad Korejským poloostrovem přelétají bombardéry B-52.

Severní Korea opakovaně pohrozila Jižní Koreji a USA válkou i jaderným útokem, ačkoli analytici míní, že zatím nemá odpovídající technologii, aby zasáhla americkou pevninu jadernou zbraní.

Jižní a Severní Korea jsou stále technicky ve válečném stavu, protože válka v letech 1950 až 1953 skončila jen podpisem příměří, nikoli mírové dohody.

Krom toho KLDR k 11. březnu vypověděla všechny smlouvy o neútočení. Podle OSN ale příměří zůstává v platnosti, protože ho nelze zrušit jednostranně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.