Lidovky.cz

Kdo zabil bin Ládina? Zřejmě hrdina v pozadí, vyplývá ze svědectví

Svět

  16:45
WASHINGTON - Dopadení nejhledanějšího teroristy na světě nepřestává fascinovat. Před dvěma lety vtrhlo třiadvacet členů elitního komanda SEAL spolu s překladatelem do opevněné vily v Abbottábádu, kde zabili Usámu bin Ládina. Dva z nich už o zásahu promluvili, třetího vyzpovídala stanice CNN.

Usáma bin Ládin foto: Reuters

V květnu časopis Equire otiskl rozhovor s vojákem, který údajně na bin Ládina vypálil dva smrtící výstřely. Muž s přezdívkou Střelec se prý střetl s "překvapivě vysokým teroristou" tváří v tvář v horní ložnici abbottábádské vily a když si všiml zbraní v bin Ládinově dosahu, střelil ho do obličeje.  

Rozhovor s dalším elitním vojákem však tento scénář vyvrací. Nejmenovaný člen komanda SEAL pro CNN uvedl, že Střelec žádnou zbraň vidět nemohl, neboť ta byla nalezena až po následném prohledání místnosti na poličce nade dveřmi, kam Střelec nemohl vidět.

Nová verze naopak potvrzuje první svědectví Matta Bissonetta, který ve své knize "Nelehký den" tvrdí, že bin Ládina zastřelil předsunutý voják, takzvaný pointman, jehož kryli další členové týmu.

Zmírnit výbuch vlastním tělem
Pointman, který zřejmě bin Ládinovi zasadil smrtící rány, by prý o svém činu do médií nepromluvil "ani za milion let", píše CNN s odvoláním na bývalé i současné kolegy ze speciální jednotky.

Pointman z celého komanda vychází i jako největší hrdina, podle nového svědectví se totiž poté, co zneškodnil teroristu, vrhl na dvě ženy, které byly v místnosti. Svým tělem chtěl utlumit případný výbuch, jelikož si nebyl jistý, zda na sobě nemají připevněné výbušniny. Sebevražedný útok byl právě největší hrozbou celého zásahu.

Dům v pákistánském Abbottábádu, ve kterém se ukrýval Usáma bin Ládin.

Střelcova verze nevyznívá příliš důvěryhodně ani s přihlédnutím k faktu, že byl z jádra Seal Team 6, takzvané červené letky, která provedla zásah v Abbottábádu, vyloučen. O tajné operaci totiž vyprávěl po barech ve Virginia Beach, kde SEAL sídllí. V článku pro Esquire si také posteskl, že z armády odešel po 16 letech, přičemž mu chyběly čtyři roky, aby měl nárok na vojenskou penzi. Nyní tak prý čelí nejisté budoucnosti.

Krev na stropě
Jediné, co mluví pro Střelcovu verzi, jsou krvavé stopy, kterých si autor článku pro CNN všiml na stropě místnosti, kde byl šéf Al Káidy zastřelen. Ty totiž potvrzují Střelcova slova o překvapení z bin Ládinovy výšky, kvůli které musel pálit zespoda (autor textu zároveň pracuje jako bezpečnostní analytik, před demolicí si rezidenci v Abbottábádu prohlédl na vlastní oči - pozn. red.). 

Co se 11. května 2011 na severu Pákistánu skutečně odehrálo, asi zůstane před veřejností skryto, mimo jiné proto, že abbottábádská vila už dávno nestojí. Jediné, co se zdá být nesporné, je, že pointman, Bissonnette a Střelec byli první, kdo vstoupili do místnosti ukrývající nejhledanějšího teroristu na světě. Kdo z nich ho skutečně zabil, ale zůstává tajemstvím.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.