Lidovky.cz

Papež odsloužil velikonoční mši a přednesl poselství Městu a světu

Blízký východ

  10:44aktualizováno  12:50
VATIKÁN - Papež František sloužil před desítkami tisíc věřících na Svatopetrském náměstí svou první velikonoční mši v úřadu hlavy katolické církve. Ve svém poselství vyzval svět k míru. Poté se svět dočkal i tradičního poselství a požehnání Městu a světu (Urbi et orbi). Oproti svým předchůdcům nežehnal v různých jazycích, ale jen hovořil jen italsky.

Zaplněné Svatopetrské náměstí. foto: ČTK

Dnešní Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Mše na slavnostně vyzdobeném prostranství před Svatopetrských chrámem začala po desáté hodině, za chladného počasí jí přihlíží několik desítek tisíc lidí z celého světa.

ČTĚTE TAKÉ:

Po jejím skončení se František pozdravil s hodnostáři a mezi jásajícími davy se projel v otevřeném automobilu. Nadšeným lidem kynul z bílého terénního vozu, s některými osobně promluvil a požehnal několika malým dětem.

Urbi et orbi předchozích papežů

Papež Jan Pavel II. (v úřadu 1978-2005) po nástupu do čela církve žehnal zhruba ve třiceti jazycích, postupně však jejich počet zvýšil až na 60.

Podobné množství jazyků používal i jeho nástupce Benedikt XVI., a to nejen ve velikonočním, ale také ve vánočním pozdravení. Když ve svém prvním vánočním poselství v roce 2005 několik jazyků vynechal, vyvolalo to velkou pozornost a církevní představitelé pak zdůvodňovali, že jej tlačil čas.

Urbi et Orbi

 V tradičním velikonočním poselství Městu a světu popřál mír celému světu a zdůraznil zejména konflikty na Blízkém východě. Vyzdvihl přitom "milovanou Sýrii", pro niž si přeje politické řešení občanské války, které by ukončilo utrpení obyvatelstva a uprchlíků. Palestince a Izraelce vyzval, aby našli odvahu k jednání a k urovnání dlouholetých sporů.

Zmínil také Severní Koreu či africký stát Mali a odsoudil mimo jiné "nemorální" vyčerpávání přírodních zdrojů. "Pokoj celému světu, i když je rozdělen chamtivostí těch, co se ženou za snadnými zisky, a poznamenán sobectvím, jež ohrožuje lidský život a rodinu," řekl nejvyšší pontifik.

Požehnání Městu a světu pak pronesl pouze italsky. Nenavázal tedy na tradici zavedenou svými předchůdci, kteří zdravili věřící v desítkách jazyků. Podle médií tak zřejmě chtěl zdůraznit svou funkci biskupa římského, zároveň toto jeho rozhodnutí proslov výrazně zkrátilo.

Velikonoční neděle

Velikonoční neděle je hlavním svátkem církevního roku. Papež v sobotu večer sloužil velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra, a v homilii během nich vyzval věřící, aby "vpustili vzkříšeného Ježíše do svého života". Totéž poselství zopakoval ve svém dnešním vzkazu na sociální síti Twitter. "I když jsi až dosud byl vzdálen Bohu, učiň malý krůček: on tě přijme s otevřenou náručí," stojí v něm dále.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.