Lidovky.cz

KLDR se chystá k útoku. Protestuje i Čína a Rusko

USA

  13:03
PCHJONGJANG - Severní Korea přemístila ke svému východnímu pobřeží raketu středního doletu, která by mohla zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko či americký ostrov Guam. Informoval o tom jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-čin, podle něhož ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Pchjongjang chystal na válečný konflikt.

Archivní snímek z 15. dubna 2012 z vojenské přehlídky v Pchjongjangu. foto: Reuters

Japonská média spekulovala, že KLDR přesunula k východnímu pobřeží střelu KN-08 dlouhého doletu. Ta by v případě podařeného odpalu mohla zasáhnout i pevninské Spojené státy.

"Značný dolet"
Jihokorejský šéf obrany Kim Kwan-čin nicméně tyto spekulace popřel. Uvedl, že raketa má "značný dolet", nikoli však takový, aby byla schopna zasáhnout americkou pevninu. Podle Kimova popisu by se mohlo spíše jednat o mobilní severokorejskou raketu Musudan o doletu 3000 kilometrů. Ta by dokázala udeřit na potenciální cíle v Japonsku a Jižní Koreji či na americký ostrov Guam v Tichomoří. O její přesnosti neexistuje mnoho informací.

Jihokorejský ministr obrany řekl, že důvod přesunu rakety nezná, "mohla by jím ale být příprava raketové zkoušky či vojenské cvičení". Pokud by se Pchjongjang připravoval na válečný konflikt, byly by podle Kima na severokorejském území patrné další známky pohybu, včetně mobilizace zásobovacích a dalších týlových jednotek. Takové přípravy ale jihokorejská armáda nezaregistrovala.

"Severokorejské hrozby z poslední doby jsou pouhými rétorickými výhrůžkami. Domnívám se, že pravděpodobnost válečného konfliktu je malá," prohlásil Kim. Připomněl však, že je zde pořád možnost menšího, místního útoku proti Jižní Koreji.

Američané aktivují raketový štít
Pentagon - údajně v reakci na přesun rakety středního doletu k východnímu pobřeží KLDR, který zaznamenala i americká rozvědka - ve středu oznámil, že rozmístí svůj protiraketový systém na americkém ostrově Guam v Tichém oceánu, aby podpořil obranu regionu před možným severokorejským raketovým útokem. Podle amerického ministerstva obrany bude raketový štít aktivován během několika týdnů.

Jihokorejský voják hlídkuje u demilitarizovaného pásma oddělující znepřátelené státy.

Severní Korea označila v minulých týdnech Guam jako jeden z možných cílů svého útoku, dále jmenovala i Havaj a pevninské území Spojených států. Na Guamu má být nasazen mobilní protiraketový systém THAAD, který se skládá z mobilních odpalovacích zařízení, protiraket, řídících jednotek a radaru.

Jedná se o velmi moderní protiraketový systém určený proti balistickým raketám krátkého a středního doletu; s omezenou působností může být využit i proti mezikontinentálním raketám. Oproti jiným systémům zařazeným ve výzbroji USA je schopen zasahovat cíle také v blízkém kosmickém prostoru.

Postoj Ruska k přemístění rakety

Přesunutí rakety znepokojilo i Rusko. "Vzali jsme na vědomí rozhodnutí KLDR z března... podle nějž chce Severní Korea dál rozšířit svůj status země disponující atomovými zbraněmi za účelem sebeobrany," řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

"To zásadně komplikuje možnost obnovy šestistranných rozhovorů, či dokonce tuto šanci zcela maří," uvedl dále Lukaševič.

"Snahy Pchjongjangu porušovat rozhodnutí RB OSN jsou naprosto nepřijatelné," dodal Lukaševič.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.