Lidovky.cz

Orbán přiměl k odchodu dvakrát více Maďarů než sovětské tanky

Svět

  7:00
Za tři roky vlády Viktora Orbána uteklo ze země už půl milionu Maďarů. Podle ekonomického liberálního týdeníku HVG tak v tomto ohledu Orbánova vláda překonala sovětské okupanty. Masivní odchod obyvatel týdeník zdůvodňuje především nespokojeností s tvrdým stylem vlády, který Orbánova strany Fidesz prosazuje.

Maďarský premiér Viktor Orbán. foto: Reuters

Před Viktorem Orbánem utíká do zahraničí mnohem víc lidí, než před sovětskými tanky, které krvavě potlačily maďarskou protikomunistickou revoluci v roce 1956. Odhaduje se, že tehdy odešlo ze země přes Rakousko na 200 tisíc Maďarů, což je dodnes považováno za největší exodus Maďarů v moderní historii.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle maďarského ekonomického týdeníku (HVG) však vláda Viktora Orbána sovětské okupanty v tomto směru výrazně překonala. Podle HVG se z Maďarska za tři roky Orbánovy vlády odstěhovalo už 500 tisíc Maďarů.

Cenzurované údaje

"V současnosti lidé opět masově opouštějí své domovy před vládnoucím režimem, tentokrát premiéra Viktora Orbána," tvrdí týdeník. Kabinet však tvrdí, že toto číslo je mnohem menší a uvádí "jen" 170 000 lidí.  Podle týdeníku jsou však tyto údaje cenzurovány a upravovány. Německo například za rok 2011 a první čtvrtletí roku 2012 evidovalo 65 tisíc přistěhovalců z Maďarska, zatímco oficiální statistiky budapešťské vlády jen 8 tisíc.

Jak uvádí HVG, emigrace do zahraničí je pro Maďarsko i obrovským ekonomickým problémem. Za hranice odešlo 12 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva, včetně mnoho vzdělaných mladých lidí a podle HVG se může odliv ještě zvýšit. Mladým lidem, jež dostali stipendium na vysoké škole, totiž nový zákon přikazuje poměrně dlouhou pracovní povinnost v Maďarsku.

Orbánova partaj:

Maďarský Fidesz je liberální opozicí a Evropskou unií kritizován za novou ústavu a další zákony, které například v poslední době zásadně omezily vliv Ústavního soudu nebo zakázaly předvolební reklamu v soukromých médiích.

Fidesz disponuje v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinou.

Je však otázkou, zda Maďaři odchází ze země jen kvůli politické situaci. Motivem může být i velmi složitá hospodářská situace země, která zatím není schopná dosáhnout hospodářského růstu.

Útěk Maďarů za hranice hatí plány Orbánovy vlády na výrazné překročení počtu deseti miliónů obyvatel. Tomu měl napomoci zákon o dvojím občanství, který umožňuje udělit maďarské občanství menšinám za hranicemi. Jejich počet se přitom odhaduje na 3 až 5 milionů lidí.

Špatná ekonomická situace

Budapešť zprvu očekávala, že o maďarské občanství se přihlásí až dva miliony zájemců, žádost si však podalo pouze asi 370 tisíc lidí. Může za to špatná ekonomická situace Maďarska a v případě slovenských Maďarů i restrikce bratislavských úřadů. I kdyby maďarská vláda všem žadatelům občanství udělila, počet nových občanů by byl o 130 tisíc nižší, než HVG odhadovaný počet emigrantů.

Většina z menšinových Maďarů v zahraničí se přitom ani po získání občanství do Maďarska nestěhuje a pro zemi tak neznamenají ekonomický přínos, přinejmenším okamžitý.

Na druhé straně může mít vládnoucí Fidesz a premiér Orbán z masivního exodu Maďarů do zahraničí radost. Z velké části se zřejmě nejedná o voliče jeho strany a levicové opozici to tak zřejmě ještě ztíží snahy o vítězství ve volbách, jež se v Maďarsku konají už za rok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.