Lidovky.cz

Premiérova demise? Začátek konce palestinské samosprávy, míní Izrael

Svět

  14:42
TEL AVIV/RAMALLÁH - V Salámu Fajadovi ztrácejí západní dárcovské země svého nejdůležitějšího jednacího partnera na palestinských územích. Odstoupení palestinského premiéra ale škodí i novým snahám o blízkovýchodní mírová jednání, napsala německá agentura DPA.

Salám Fajad foto: Reuters

Ve Fajadovi ztratil Západ svého spolehlivého "pokladníka" v palestinské samosprávě. Ekonomicky zběhlý jednašedesátník platil léta za garanta proti plýtvání penězi z mezinárodní pomoci a protekcionářství na západním břehu Jordánu. Jeho odstoupení by mohlo mít dalekosáhlé důsledky, izraelští komentátoři v něm vidí dokonce první známku nastávajícího zhroucení palestinské samosprávy prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten v sobotu vzhledem k těžké krizi důvěry premiérovu demisi přijal.

Fajad, který žil zhruba 20 let v USA a má i americké občanství, byl miláčkem Západu. Právě jeho přílišná a otevřeně projevovaná náklonnost ale možná Fajadův odchod ještě uspíšila. Američtí a evropští představitelé podle zpráv v médiích v minulých dnech vyvíjeli masivní tlak s cílem odradit Abbáse od přijetí Fajadovy rezignace. Z palestinské strany to ovšem bylo vnímáno jako nepřijatelné vměšování do vnitřních záležitostí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zraňovalo to současně abú Mázinovu (Abbásovu) i Fajadovu důstojnost," řekl dnes izraelskému rozhlasu politik z řad strany Fatah Súfían Sajdá. "Fajad nechtěl být představován jako loutka Američanů." Aktuální příčinou rozkolu mezi Abbásem a Fajadem byl spor ohledně odstoupení ministra financí Nabíla Kasise. Abbás považoval za osobní výpad proti sobě, že Fajad Kasisovu demisi akceptoval - proti prezidentově vůli a za jeho nepřítomnosti kvůli zahraniční cestě.

Prý nezvládal finanční krizi

Názorové rozpory mezi oběma klíčovými hráči na palestinské politické scéně ale sahají hlouběji. Fajad, který se ujal svého úřadu v roce 2007, z Abbásova pohledu podkopával jeho autoritu palestinského prezidenta, "protože v poslední době přijímal stále více rozhodnutí, aniž by se ho zeptal," řekl dnes jistý palestinský novinář. Pro Fajada, který byl sám dlouho ministrem financí, bylo prý zase na druhé straně velmi těžké postoupit odpovědnost Kasisovi, kterého před necelým rokem jmenoval Abbás.

Důvěrné Fajadovy vztahy se západními dárcovskými zeměmi byly už dlouho trnem v oku i mnoha členům Abbásovy strany Fatah. Obviňovali ho, že jim údajně upírá důležité úřady a peníze z rozpočtu. Generální tajemník revoluční rady Fatahu Amín Makbul dnes výslovně uvítal Fajadovo odstoupení i proto, že odstoupivší premiér údajně špatně zvládal současnou finanční krizi palestinské správy.

Mahmúd Abbás

Také hnutí Hamas vládnoucí v pásmu Gazy odmítalo Fajada jako zrádce. Fajad už několikrát projevil připravenost vzdát se svého úřadu, aby tak otevřel cestu k vytvoření vlády národní jednoty s účastí Hamasu a Fatahu. Usmíření ale pokaždé dalo na sebe čekat a Fajad dál zůstával premiérem. Tentokrát jde ale do tuhého, přestože Fajad zůstane v úřadu ještě do jmenování svého nástupce. Bez Fajada jako osobnosti ztělesňující důvěru bude nejspíš pro amerického ministra zahraničí Johna Kerryho výrazně těžší docílit pokroku v blízkovýchodním mírovém procesu. Při své poslední návštěvě se Kerry ještě před týdnem demonstrativně sešel s Fajadem v Jeruzalémě - možná ve snaze ho podpořit.

Politolog Menachem Klein z Bar Ilanovy univerzity v Tel Avivu soudí, že se Palestinci nacházejí ve "velmi těžké krizi". "Abú Mázin (Abbás) nemá opravdový cíl, projevují se známky počínajícího kolapsu palestinské samosprávy," řekl Klein. Abbás prý přece už na přelomu roku pohrozil, že "Izraeli vrátí klíč k západnímu břehu Jordánu", jestliže nenastane žádný pokrok směrem k mírovému řešení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.