Lidovky.cz

Bostonské bomby byly z tlakových hrnců plných hřebíků a kuliček

Svět

  19:13aktualizováno  19:27
BOSTON - Při pondělním atentátu na maraton v Bostonu byly použity dle všeho spíše slabší amatérsky vyrobené nálože, které byly umístěny blíže u země. Tvořily je tlakové hrnce obsahující velké množství kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí. Vyplývá z povahy zranění postižených osob, jak o nich referují americké zdravotnické zdroje, ale také očití svědci a vyšetřovatelé.

Vyšetřovatelé na místě výbuchu. foto: ČTK

Nejmenovaný zdroj seznámený s vývojem vyšetřování řekl agentuře AP, že šlo o šestilitrové tlakové hrnce, které byly ukryty v černých pytlích. Výbušniny byly položené na zemi a obsahovaly kovové střepiny, hřebíky a kuličková ložiska.

Incident vyšetřují tři desítky policejních odborníků na trhaviny, kteří už předtím dospěli k závěru, že nešlo o silné trhaviny armádního typu, které se jen těžko shánějí. Vyšetřovatelé mají některé z částí bomb k dispozici, ale zatím ještě nevědí, jaká byla použita roznětka.

Bostonské nemocnice hlásí, že většina přijatých lidí utrpěla zranění na dolních končetinách a nejméně v deseti případech museli lékaři přistoupit k jejich amputaci.

Fakta o teroristickém útoku v Bostonu:

  • - Asi ve 20:50 SELČ v americkém Bostonu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby ukryté v černých pytlích zhruba 100 metrů od sebe v cíli mezinárodního maratonu; stalo se tak zhruba dvě hodiny poté, co cílovou páskou proběhl vítěz. Nálože tvořily tlakové hrnce obsahující velké množství kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.
  • - V důsledku explozí zemřeli tři lidé, včetně osmiletého chlapce, a 176 osob bylo zraněno, z toho 17 lidí je v kritickém stavu a stav dalších 25 osob je vážný.
  • - Maratonu se zúčastnilo na 27.000 lidí a dalších půl milionu běhu přihlíželo. Nikdo z 13 českých běžců, kteří se maratonu účastnili, nebyl podle českých diplomatů při explozích poblíž cíle závodu zraněn.
  • - Bezprostředně po explozích bylo kvůli možnému riziku dalších výbuchů evakuováno několik budov včetně školy a hotelu. V oblasti nad místem explozí vyhlásil úřad regulující dopravní lety dočasný zákaz letů.
  • - Americký prezident Barack Obama v úterý označil pondělní útok za teroristický čin.
  • - Podle Richarda Deslaurierse, zástupce federální policie FBI, která vyšetřování teroristického útoku převzala, není město dle všeho vystaveno dalším hrozbám. Deslauriers odmítl komentovat, zda byly v souvislosti s atentátem zadrženy nějaké osoby. Bostonský policejní představitel Ed Davis ale podle místní televizní stanice ITV řekl, že nikdo zadržen zatím nebyl.
  • - Útok odsoudila řada hlav států včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, německé kancléřky Angely Merkelové či afghánského prezidenta Hamída Karzáího. "Takto barbarské a kruté chování nemá mít místo na scéně," řekl premiér Petr Nečas. Francie v reakci na útok posílila policejní hlídky, Rusko oznámilo zpřísnění bezpečnosti chystané zimní olympiády v Soči.
  • - Kvůli explozím zrušila bostonská radnice některé plánované zábavní či sportovní podniky. Neuskutečnilo se například utkání severoamerické NHL mezi týmy Boston Bruins a Ottawa Senators, svůj koncert zrušil bostonský symfonický orchestr. Naopak organizátoři nedělního londýnského maratonu potvrdili, že se závod poběží, byť bude bezpečnost zpřísněna.

Vlajky visí na půl žerdi

Pondělní pumový útok na mezinárodní maraton v Bostonu připravil o život tři lidi a dalších nejméně 176 podle zdravotníků zranil. Prezident Barack Obama označil nejhorší pumový útok na území USA od 11. září 2001 za teroristický čin, jehož původce ani motiv zatím vyšetřovatelé neznají. Média spekulují o akci islamistů nebo amerických pravicových radikálů. Úřady dnes zároveň popřely nález dalších pěti nevybuchlých náloží ve městě, vyšetřování vyloučilo i sebevražedný útok. 

Obama nařídil na veřejných budovách stáhnout do soboty vlajky na půl žerdi. Týká se to i Bílého domu, ale také amerických zastupitelských úřadů v zahraničí a rovněž válečných lodí nebo vojenských základen ve světě.

Násilí odsoudili politici z celého světa včetně českého prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Nečase. Zeman v dopise Obamovi uvedl, že boj s terorismem má za svou prioritu a ČR je aktivní partner USA.

Vše o bostonském útoku:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.