Lidovky.cz

Bangladéšská policie zatkla šéfy dílen ve zřícené budově

Svět

  12:08
DHÁKA - Bangladéšská policie zatkla čtyři osoby v souvislosti se středečním zřícením osmipodlažní budovy s textilními dílnami na předměstí Dháky. Zatčeni byli dva šéfové textilních dílen a dva projektanti budovy. Majitel budovy je podle agentury Reuters na útěku a kvůli obavám, že uprchne ze země, jsou v pohotovosti pohraničníci a letištní úřady.

V Bangladéši se zřítila osmipodlažní budova. V troskách zemřely stovky lidí. foto: ČTK

Největší průmyslová katastrofa v dějinách Bangladéše si vyžádala nejméně 340 mrtvých, si 1500 lidí bylo při pádu budovy zraněno. Úřady viní zatčené z toho, že z nedbalosti způsobili smrt mnoha lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zadrželi jsme prezidenta dílen New Wave Buttons a New Wave Style Bazluse Samada, a výkonného šéfa jedné z těchto dílen Tapaše Mahmudura Rahamana," řekl agentuře AFP náměstek šéfa dhácké policie.

Policie oba muže zadržela poté, co premiérka Bangladéše šajch Hasína Vadžídová v pátek uvedla, že zaměstnanci se museli ve středu na příkaz šéfů vrátit do práce i přesto, že den předtím se na budově objevila trhlina. "Ti, kdo jsou do toho zapleteni, ti, kdo najali dělníky, aby tam pracovali, musí být potrestáni," řekla premiérka.

Zatčení dvou inženýrů

Později úřady oznámily zatčení dvou stavebních inženýrů. Ti prý varovali před vstupem do budovy, když se v ní objevily praskliny. "Každý, kdo na tom má podíl - včetně architekta, projektanta a stavitelů - bude zatčen za to, že postavili tuto závadnou budovu," řekl náměstek bangladéšského ministra vnitra Šamsul Huk.

Dhácká policie identifikovala jako majitele budovy vůdce mládežnického křídla vládnoucí Lidové ligy. Muž se zřejmě skrývá. Policie uvedla, že zadržela dva jeho příbuzné, kteří ho mají přemluvit, aby se vzdal úřadům. Vyšetřovatelé tvrdí, že budova byla postavena ilegálně, bez potřebných povolení.

Zachránáři stále vytahují přeživší

Jako zázrakem záchranáři ze sutin stále vytahují živé. Během dneška, tedy více než 72 hodin od zhroucení budovy, zatím vyprostili dalších 20 přeživších a pracují na záchraně dalších 15 lidí uvězněných pod haldou zborceného betonu. Uvízlí lidé dostávají sušené jídlo, balenou vodu a kyslík.

Podle agentury Reuters bylo dosud zachráněno zhruba 2500 lidí, u nichž nejméně polovina utrpěla zranění. Po zhroucení objektu Rana Plaza na předměstí Savar se ale podle policie stále ještě zhruba 900 lidí pohřešuje. V pátek se na místě neštěstí střetly tisíce demonstrantů s policií.

Nepokoje podnítilo dlouhé čekání rodinných příslušníků zavalených lidí na jejich vyproštění, k nepokojům ale přispělo i rozhodnutí policie zatlačit tisíce příbuzných a přihlížejících dál od budovy. Protesty se postupně rozšířily také do dalších částí hlavního města.

ČTĚTĚ VÍCE:

Demonstranti kritizovali špatné bezpečnostní podmínky v textilních továrnách a někde si žádají jejich uzavření. "Požadují také zatčení a popravu majitelů textilních závodů a budovy, která se zřítila v Savaru," prohlásil jeden ze zasahujících policistů.

Zřícení domu by mohlo poškodit pověst Bangladéše jako výrobce levného textilního zboží pro firmy z Evropy nebo Severní Ameriky. Bangladéš je druhým největším vývozcem oblečení na světě. Osmipatrový dům se zřítil pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, při němž zahynulo více než 100 lidí.

Organizace Human Rights Watch upozornila, že bangladéšské ministerstvo práce má jen 18 inspektorů, kteří musejí kontrolovat tisíce textilních dílen, sídlících především na předměstí Dháky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.