Lidovky.cz

Ve Vietnamu přituhuje. Zahraniční média dostanou cenzory

Svět

  11:18
HANOJ - Komunistický Vietnam zavedl nový zákon, který podle pozorovatelů v podstatě znamená, že zpravodajské stanice jako jsou BBC či CNN budou platit za svou vlastní cenzuru. Policie zároveň zadržela jednoho z nejznámějších blogerů v zemi za to, že na internetu kritizoval vládu.

Vietnamský režim potlačuje svobodu projevu. Na snímku ministr obrany Phung Quang Thanh. foto: Reuters

Zákon požaduje, aby zahraniční kanály požádaly o licenci na úpravy ve spojení s místním, vládou schváleným partnerem. Ten pak za neupřesněný poplatek bude připravovat jejich vysílání pro místní obyvatele, tedy opatřovat je titulky ve vietnamštině a "editovat" - vystříhávat nevhodný obsah.

Police zatkla známého blogera

Vietnamská policie zadržela jednoho z nejznámějších blogerů v zemi za to, že na internetu kritizoval komunistickou vládu. Devětačtyřicetiletý Truong Duy Nhat je zatím posledním z představitelů vietnamské opozice a disentu, který se stal obětí sílícího zákroku vlády proti všem, kdo si dovolují jí oponovat.

List Tuoi Tre, že policie zadržela Truonga v neděli v jeho domě v centrálním městě Da Nang a policejní eskorta ho převezla do Hanoje k dalšímu vyšetřování. Obviněn byl ze "zneužívání demokratických svobod", za což mu hrozí až sedmiletý trest vězení.

Truong pracoval jako reportér státního deníku, než před dvěma roky toto zaměstnání opustil, aby se mohl plně věnovat svému blogu. V něm často kritizoval vládu a v jednom z příspěvků dokonce vyzýval premiéra a šéfa komunistické strany k rezignaci.

Jak napsala agentura AFP, autoritářská vietnamská vláda už nyní zakazuje soukromé sdělovací prostředky, všechny noviny a televizní stanice v zemi jsou státní. Dlouhodobě také cenzurovala zahraniční televizní stanice, jejichž vysílání proto šlo do éteru s třicetiminutovým zpožděním, aby mohl být vystříhán jakýkoli "nevhodný" obsah.

Kritici ale uvádějí, že nový zákon, který oficiálně vstoupil v platnost 15. května, zachází ještě dál. V podstatě totiž nutí zahraniční stanice, aby platily za svou vlastní cenuru. Po zavedení zákona desítky zahraničních stanic krátce zmizely z vietnamského vysílání kvůli zmatkům kolem výkladu "Rozhodnutí 20" a obavám stanic, že by mohly dostat pokutu za porušení zákona.

Věznice plní odpůrci vlády

Od konce roku 2009, kdy autoritářský stát zahájil nový tvrdý postup proti svobodě projevu, skončily ve vězení desítky odpůrců režimu. Jen od začátku letošního roku bylo nejméně 38 lidí odsouzeno za protistátní činnost.

Vláda sice původně tvrdila, že zpravodajský obsah není nutné opatřovat vietnamskými titulky, ale zahraniční zpravodajské stanice se obávají, že právě ony jsou terčem nového zákona. Stanice mají strach, že je zákon vlastně nutí najmout si někoho, kdo bude cenzurovat jejich obsah, míní místní analytici. Země v této oblasti od Číny po Singapur cenzurují televizní obsah, ať už z politických nebo morálních důvodů, ale žádná jiná země nepožaduje od televizních stanic, aby vstoupily do partnerství se státem pověřenými "editory" - a ještě za to platily.

BBC a CNN přerušily vysílání
Žádný ze zahraničních zpravodajských kanálů vysílajících ve Vietnamu zatím nedostal licenci na úpravy. BBC a CNN, které po zavedení zákona na šest dní přerušily vysílání, odmítly AFP sdělit, zda už o licenci požádaly.

Proces úprav zajistí, že "nic ve vysílání nebude proti zákonu. Neříkejte špatné věci o této zemi. Nebuďte proti naší kultuře", vysvětlil Trinh Long Vu, šéfredaktor placených televizních programů státního televizního giganta VTV.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.