Lidovky.cz

V Turecku pokračují protesty, premiér odráží kritiku

Svět

  16:09aktualizováno  16:23
ISTANBUL - Situace v Turecku se po sobotních bouřlivých protivládních demonstracích trochu zklidnila. V sobotu bylo při protestech zadrženo skoro 1000 lidí a dnes časně ráno na několika místech v Istanbulu lidé zapálili ohně. Odpoledne, když přestalo pršet, se znovu začal scházet dav a v Ankaře se podle televizní stanice Al-Džazíra poblíž úřadu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana demonstranti střetli s policisty.

Protesty v Turecku se zmírnily foto: ČTK

Erdogan dnes reagoval na obviňování, že vládne autoritativně a přestává se zajímat o názory jiných. "Označují-li někoho, kdo slouží svému národu, za diktátora, nemám, co říci. Mým jediným zájmem je služba této zemi. Nejsem vládcem nad národem. Diktátorství nemám v krvi ani povaze," podotkl Erdogan.

Několik set lidí se ráno shromáždilo v ankarské čtvrti Tunali. Stanice Al-Džazíra ohlásila střety s policií, ale její kamery u toho nebyly. Demonstranti prý neprotestují jen proti vládě, ale i proti novinářům. Média podle nich o situaci neinformují dostatečně, a spolupracují tak s vládou. Al-Džazíra proto svůj štáb přímo k protestům nepustila.

Istanbulské náměstí Taksim, které je hlavním dějištěm protestů a také jejich důvodem, se ráno poněkud zklidnilo. Po dopoledním dešti se ale znovu začal scházet větší dav. Policie odtud v sobotu stáhla obrněnou techniku, na místě ale zůstala zdemolovaná auta, kamení a sklo. Ranního úklidu se pak zúčastnili nejen zaměstnanci města, ale rovněž demonstranti. Velký dav lidí se sešel také v pobřežním městě Izmir.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr vnitra Muammer Güler řekl, že v sobotu se konalo 90 protestních akcí ve 48 provinciích včetně Istanbulu a Ankary. Ve vazbě skončilo 939 osob. Vláda tvrdí, že při sobotních nepokojích bylo 79 lidí zraněno a jeden raněný je v kritickém stavu. Zdravotníci ale podle agentury AP hovoří až o 1000 raněných v Istanbulu a dalších stovkách v Ankaře. Organizace Amnesty International ohlásila dva mrtvé, ale tuto informaci zatím nikdo nepotvrdil. Razantnost policejního postupu zaskočila nejenom Turky, ale také Spojené státy a Evropskou unii, které vyzvaly tureckou vládu k umírněnosti.

Protesty původně začaly tento týden pokojně, jako akce odporu proti stavebním projektům na istanbulském náměstí Taksim a v přilehlém parku Gezi, který je podle tureckých sdělovacích prostředků jednou z posledních zelených zón ve středu města. V pátek protesty přerostly v bouřlivou protivládní demonstraci. Policie při ní rozprášila demonstranty, kteří nesouhlasili s kácením stromů v parku, v němž má vzniknout nákupní středisko. Na náměstí má být také postavena mešita.

Nevole se postupně obrátila proti vládě a Erdoganovi. Mnozí z účastníků sobotních demonstrací požadovali jeho rezignaci, někteří z politiků vyzývají k umírněnějšímu postupu a k dohodě s demonstranty. Erdogan v sobotu vyzval demonstranty, aby protesty okamžitě ukončili.

Vyhrožoval jim prý ale také, že jestliže oni dokážou přivést 200.000 lidí, on shromáždí na svou podporu milion stoupenců. Podle něj lidé projekt v parku Gezi použili jako záminku k vyvolání nepokojů. Výzvy k rezignaci odmítl, když řekl, že se v Turecku konají volby každé čtyři roky a že on byl právoplatně zvolen.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.