Lidovky.cz

Paranoia v Hongkongu. Muž, který spustil skandál o špehování v USA

USA

  13:58
HONGKONG/WASHINGTON - "Od svého stolu jsem mohl sledovat kohokoliv, třeba federálního soudce nebo prezidenta," tvrdí muž, který novinářům předal informace o sledování lidí v rámci tajného protiteroristického programu USA. Devětadvacetiletý Edward Snowden s žurnalisty mluvil v hotelovém pokoji v Hongkongu, kam před třemi týdny uprchl.

Edward Snowden foto: Reuters

Bývalý technik v americké tajné službě CIA a následně pracovník jednoho z dodavatelů Národní agentury pro bezpečnost, tvrdí, že informace o sledování lidí zveřejnil, neboť chtěl poukázat na to, co americká vláda provádí. "Nechci žít ve světě, kde všechno, co dělám a říkám, je nahráváno," řekl deníku The Guardian, který o kauze informoval jako první. 

"Nic dobrého mě nečeká," nechal se slyšet devětadvacetiletý muž, který teď pobývá v jednom z hotelů v Hongkongu na čínském území a míní požádat o politický azyl v některé ze zemí, které podle něj uznávají svobodu projevu. 

Spokojený život
Snowden během rozhovoru několikrát zdůraznil, že mu nejde o mediální zviditelnění. Podle svých slov měl velmi pohodlný život: roční plat asi 200 tisíc amerických dolarů (zhruba 4 miliony korun), přítelkyni, se kterou bydlel na Hawaii, a milující rodinu. "Všechno to obětuji, protože mi svědomí nedovolí nechat vládu ničit svobodu internetu a pošlapávat základní svobody lidí na celém světě masivním sledovacím strojem, který tajně staví," řekl.  

Během hodinových rozhovorů s reportéry listu se Snowden jen jednou nechal unést emocemi, a to když přišla řeč na jeho nejbližší, z nichž řada z nich pracuje ve státní sféře. "Jediné, čeho se bojím, jsou bolestné dopady na moji rodinu, kterým nebudu schopen zabránit. Kvůli tomu nemohu v noci spát," svěřil se Snowden se slzami v očích.

Z hotelu v Honkongu Snowden téměř nevychází. Za tři týdny opustil pokoj jen třikrát. Kvůli nebezpečí odposlechů dveře obložil polštáři a když do svého laptopu vyťukává heslo, hlavu i počítač zakryje velkou kapucou. Jak podotýká The Guardian, toto paranoidní chování je však od muže s desetiletou kariérou v tajných službách na místě. Největší a nejtajnější bezpečnostní organizace NSA a nejmocnější vláda po něm jdou.

Národní agentura pro bezpečnost: nejtajnější z tajných

Národní agentura pro bezpečnost (National Security Agency, NSA) je zpravodajská vládní agentura, spadající pod ministerstvo obrany USA. Je zodpovědná za sběr a analýzu dat v zahraniční komunikaci a za ochranu vládních komunikačních a informačních systémů.

Národní agentura pro bezpečnost sídlí ve Fort George Meade ve státě Maryland.

- Je označovaná jako kryptologická - s pomocí družic a pozemních stanic na celém světě zachycuje zahraniční komunikace, dešifruje jejich kódy a vytváří své vlastní kódy, jimiž zajišťuje bezpečnost amerických vládních komunikačních systémů.

- NSA je považována za klíčovou složku amerických rozvědných služeb (United States Intelligence Community, IC), které čítají 16 organizací a v jejichž čele stojí národní ředitel tajných služeb podávající zprávy přímo prezidentovi.

-Shromažďování dat NSA je ze zákona omezeno na zahraniční komunikaci.

- Počet zaměstnanců i roční rozpočet NSA jsou tajné.
Zdroj: Čtk

Někteří hongkongští politici přitom zpochybňují výběr této bývalé britské kolonie, o níž Snowden prohlásil, že plně respektuje právo odlišného politického názoru a nepodléhá politice USA. Hongkong má s Washingtonem dohodu o vydávání souzených lidí a podle serveru BBC Snowden zvažuje žádost o azyl na Islandu, ovšem podle islandského velvyslance v Číně země azyl uděluje jen na místě.

Americká konzultantská společnost v oboru správy a technologií Booz Allen, pro kterou Snowden necelé tři měsíce pracoval, označila zprávy o úniku dat za "šokující". Dodala, že pokud se potvrdí, znamená to "závažné porušení firemní politiky".

Materiály, které Snowden médiím předal, informují o tajném protiteroristickém programu s krycím názvem Prism (prizma). V jeho rámci získávají americká Národní agentura pro bezpečnost a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využít ke sledování lidí a jejich styků.

Můžu se zaměřit na kohokoliv

Sledovací program po provalení informací hájil americký prezident Barack Obama jako prevenci proti možnému teroristickému nebezpečí. Soukromí Američanů podle něj programem není ohroženo. S tím Snowden nesouhlasí, zásahy do soukromí závisí prý na rozhodnutí zpravodajských analytiků. "Jakýkoli analytik se může kdykoli zaměřit na kohokoli. V jakémkoli odvětví. Kdekoli," uvedl bývalý zpravodajský pracovník. 

Případ připomíná kauzu WikiLeaks. Momentálně se před soudem zpovídá americký vojín Bradley Manning, který si v roce 2010 stáhl na CD více než 700 tisíc tajných vojenských a diplomatických materiálů, které získal za svého působení v Iráku. Údaje, které zamaskoval třeba jako nahrávky zpěvačky Lady Gaga, poté předal kontroverznímu serveru WikiLeaks. K odcizení a zveřejnění informací ho údajně vedla deziluze z působení amerických sil v Iráku.

Proces s Manningem začal 3. června. Tvář WikiLeaks Australan Julian Assange se už téměř rok skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. V případě že ambasádu opustí, Británie Assange pošle do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálních zločinů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.