Lidovky.cz

Boj o Taksim nekončí. Policie pozatýkala desítky právníků

USA

  15:55aktualizováno  22:41
ISTANBUL - Boj o centrum společenského dění v Turecku - náměstí Taksim - pokračuje. Policie pozatýkala na padesát právníků, kteří se sešli na tiskové konferenci. Při zásahu těžkooděnců, kteří ráno z náměstí vytlačili většinu demonstrantů, se zranilo na 15 lidí. Granát se slzným plynem vážně poranil hlavu jednomu z nich, sociální sítí se dokonce šířily zprávy o jeho smrti, zatím ale není možné je potvrdit.

Demonstrant na Taksimu hází lahev na pořádkovou policii. foto: Reuters

Většina demonstrantů se přes den přesunula do přilehlého parku Gezi, kde nepokoje před bezmála dvěma týdny začaly. Večer se tisíce demonstrantů vrátily na náměstí Taksim, ale pořádkové síly náměstí znovu opanovaly. Tisíce demonstrantů je opustily pod mračny slzného dýmu a sprchou z vodních děl.

Police už přes den z budov na náměstí Taksim odstranila vlajky s podobiznou zakladatele moderního sekulárního Turecka Mustafy Kamala Attatürka a protivládní bannery.

Policie u soudu zatkla desítky právníků.

Provokatéři?
Demonstranti na policejní zásah odpověděli kameny a zápalnými lahvemi. Podle některých zpráv na sociálních sítích šlo ale provokatéry, které mezi demonstrující vyslala policie. "Byli to policisté v civilu, chtěli vyprovokovat lidi k tomu, aby útočili. Chtějí ukázat, že jsou protestující násilníci, my jsme se ale všichni z náměstí stáhli do parku Gezi. Požadujeme, aby v parku Gezi nevzniklo obchodní centrum, a aby veškerá policejní brutalita byla vyšetřena a potrestána," uvedl v rozhovoru pro britský list The Guardian jeden z protestujících, jednatřicetiletý inženýr Bilal Oguz.

Police odpoledne  zatkla také 49 právníků během tiskové konference u soudu Caglayan, na které chtěli okomentovat policejní násilí. "Jen jsme se sešli, abychom učinili prohlášení k zásahu v Gezi parku a najednou se do místnosti vřítila policie. Bylo to velmi brutální. Teď je 49 mých kolegů a přátel ve vazbě, mnoho z nich zraněno," uvedla pro The Guardian právnička Fatma Elif Koru. "Dokonce je kopali do hlavy, když leželi na zemi," dodala.

Požadavky demonstrantů:

Hlavními požadavky demonstrantů se postupně staly rezignace premiéra, demise policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a záruky svobody slova a shromažďování. Při protestech podle neoficiálních údajů zemřeli čtyři lidé a přes pět tisíc jich bylo zraněno.

Turecký premiér odpoledne vyzval protestující, aby se stáhli i z parku, a označil protivládní demonstrace za úmyslný pokus o poškození obrazu Turecka. "Park Gezi není okupační zóna," prohlásil Recep Tayyip Erdogan před členy své vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Protesty jsou podle něj úmyslným pokusem o poškození obrazu Turecka. "Terčem těchto protestů byla turecká ekonomika... Rovněž šlo o systematický plán poškození obrazu Turecka," kritizoval demonstranty premiér. Podle údajů, které má k dispozici, si protesty vyžádaly oficiálně čtyři oběti. Zemřeli tři demonstranti a jeden policista.

Podle pondělního sdělení nejmenovaného vládního zdroje se chce turecký premiér ve středu sejít se zástupci některých protestujících skupin. Jak uvedl reportér BBC přímo na Taksimském náměstí, dnešní zásah byl promyšlenou manifestací síly a mohl by konání schůzky ohrozit.

Molotovův koktejl za zády. Násilné protesty v Istanbulu pokračují bezmála druhým týdnem.

Příslušníci zvláštní policejní jednotky již v pondělí večer zakročili i proti stovkám demonstrantů v Ankaře na honosné třídě Tunali Hilmi. Ta je uzavřena barikádami a od vypuknutí nepokojů v Ankaře 30. května na této ulici dosud nedocházelo k větším střetům. Zaměstnanci restaurací se podle očitých svědků narychlo zavírali s klienty ve svých objektech, aby se vyhnuli slznému plynu.

Lidé zpočátku protestovali proti zničení parku na istanbulském náměstí, který měl ustoupit developerům. Poté už demonstranti v řadě tureckých měst vystupovali proti Erdoganově proislámské a autoritativní politice.

Česko nechce dění v Turecku komentovat
Brutalitu zásahu odsoudil minulý v pátek přímo v Istanbulu komisař pro rozšíření EU Štefan Füle. "Mírumilovné demonstrace jsou legitimním způsobem, jak mohou skupiny vyjádřit v demokratické společnosti svůj názor. Neúměrné užití policejní síly proti takovým demonstracím nemá v demokracii místo," Füle na konferenci, jíž se účastnil i turecký premiér. Erdogan však na kritiku ihned reagoval a obvinil EU z používání dvojího metru. Podle něj policisté v Evropě i USA při potlačování demonstrací zasahují podobným způsobem a dokonce v evropských zemích by prý proti podobným protestům zakročili i tvrději.

"Náš úřad situaci v Turecku sleduje, ale komentovat ji zatím nebude," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.