Lidovky.cz

Kam se hrabou Češi, Obama sleduje miliony, baví se Američané

USA

  20:00
Velká korupční aféra, v níž česká policie zatkla blízké spolupracovníky Petra Nečase a která přiměla premiéra k ohlášení demise, vzbuzuje četné komentáře zahraničních čtenářů.

Petr Nečas na výkonné radě ODS. foto: ČTK

Američtí čtenáři srovnávají kauzu Nagyová s tajným programem NSA  Zpravidla si stěžují na korupci politických špiček ve vlastní zemi a na to, že takovéto zločiny zůstávají nepotrestány. Pisatelé na amerických serverech českou sledovací kauzu srovnávají s nedávno odhaleným tajným programem americké vlády zaměřeným na sběr údajů o soukromých osobách.

"Hm, v České republice je nezákonné špehovat lidi. Zajímavé," píše jeden z diskutérů na americkém zpravodajském serveru The Huffington Post pod článkem, který informuje o tom, že bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová nechala vojenskou rozvědkou sledovat tři osoby, včetně Nečasovy manželky.

"Obama takhle sleduje deset milionů lidí najednou. Kam se (v Česku) na mistra špionáže hrabou," doplňuje další přispěvatel. Podobný názor má i autor vystupující pod jménem Iggy Starburzt.

Parta břídilů
"Češi, to je parta břídilů. Ve starých dobrých Spojených státech prezident špehuje všechny, obyčejné pobudy nevyjímaje." Tito tři, podobně jako ostatní pisatelé v diskusi pod článkem, českou aféru srovnávají s tajným protiteroristickým programem, v jehož rámci vláda USA získává z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Podle ředitele amerických výzvědných služeb Jamesa Clappera je to zcela legální.

"Hm, tahle špionážní hrozba zastiňuje náš problém s Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Teď už se mi bude líp spát, když vím, že v nějaké zemi to mají ještě horší," uvádí další diskutér.

"Jenom tři?" diví se nízkému počtu sledovaných osob jiný autor. "USA by měly poslat (do Česka) na pomoc nějaké špiony z NSA," dodává.

Na irském internetovém diskusním fóru politics.ie vyvolává případ Nagyová kritické reakce na adresu místních politiků. "Je jisté, že v této zprávě není překlep? Tenhle článek určitě pojednává o Irsku," konstatuje jeden z pisatelů pod zprávou o sledovací aféře, kauze údajného uplácení bývalých poslanců ODS a ohlášené rezignaci premiéra. "Máme dlouhou historii podobných událostí," doplňuje.

"Tady by podobná aféra k rezignaci nevedla," domnívá se další. "Pochybné dohody. Zneužití moci. Korupce. V Irsku je to v pohodě. Parlament podpoří každého politika, který je do některé z takových věcí zapleten," souhlasí autor zvaný Analyzer.

Takřka stejné emoce projevují i čtenáři indického listu The Times of India. "V Indii politici přímo obvinění z korupce, znásilnění, vražd a dalších zločinů beze studu vládnou zemi," zní jeden z názorů.

lcm šeb

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.