Lidovky.cz

V Egyptě odstoupili čtyři ministři, při protestech zemřelo 16 lidí

Svět

  14:05aktualizováno  16:07
KÁHIRA - Egyptská opozice dala prezidentovi Muhammadu Mursímu lhůtu do úterního odpoledne, aby odstoupil. Pokud neodejde, hrozí totální občanskou neposlušností. Zjevně tak ignorovala předchozí prohlášení prezidentova mluvčího, že Mursí si je vědom toho, že udělal chyby, a pracuje na jejich nápravě.

Graffitti zesměšňující prezidenta Mursího foto: ČTK

Násilné střety mezi odpůrci a stoupenci prezidenta si podle oficiálních údajů od neděle vyžádaly 16 mrtvých a téměř 800 zraněných. Dnes se objevil první náznak rozkladu vlády, podle agentury Reuters z ní odstoupili čtyři ministři.

Skupina Tamarrud (Vzpoura), která za nynějšími protesty proti hlavě státu stojí, dala dopoledne Mursímu jednodenní lhůtu k tomu, aby odešel, jinak hrozí rozsáhlým hnutím občanské neposlušnosti. "Dáváme Muhammadu Mursímu lhůtu do 2. července 17:00, aby se vzdal moci a umožnil státním institucím připravit předčasné prezidentské volby," cituje agentura AFP z prohlášení Tamarrudu. Pokud odmítne, začne okamžitě kampaň "naprosté občanské neposlušnosti". Egyptská armáda v pondělí odpoledne oznámila, že dala Mursímu a oponentům 48 hodin na dosažení dohody. Sama se prý ale do politiky vtáhnout nenechá.

Odpoledne pak agentura Reuters informovala o odchodu části členů vlády. "Čtyři ministři dnes odstoupili," citovala vládního činitele, který nechtěl být jmenován. Žádný důvod demise nesdělil, nicméně státní tisková agentura již dříve uvedla, že tito ministři zvažují odchod ze sympatií k protestujícím. Jde o ministra turistiky, o ministra komunikací a informačních technologií, o státního ministra pro právní a parlamentní záležitosti a o státního ministra pro životní prostředí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při násilných protestech přišlo od neděle o život 16 lidí a dalších 781 utrpělo zranění. Osm osob přitom zemřelo během celonočních střetů kolem sídla vládního Muslimského bratrstva, do kterého se dnes ráno podařilo proniknout Mursího odpůrcům. Především radikální mladíci budovu podpálili a zdevastovali.

V neděli zahynulo pět lidí při střelbě v nilských městech Baní Suvajf a Asijút jižně od Káhiry. Další mrtví jsou hlášeni například z Alexandrie a Kafr aš-Šajchu. Mluvčí hlavy státu Omar Amer po mohutných nedělních demonstracích, které byly největšími protesty v zemi od bouří "arabského jara" v roce 2011, ujišťoval, že Mursí své chyby napraví. Hlava státu to podle mluvčího myslí vážně, když opakuje výzvy k celonárodnímu dialogu. "Dává všemu egyptskému lidu najevo, že udělal chyby a že tyto chyby nyní napravuje," řekl Amer na noční tiskové konferenci.

Prezident nabízí změny v ústavě

Mursí podle něj "podal ruku" k dialogu a chce naslouchat každému. Vesměs tak zopakoval prezidentova dosavadní vyjádření, která ale jeho odpůrci odmítají jako neseriózní. Opozice poukazuje na to, že prezident nedokázal vyřešit ekonomické ani bezpečnostní problémy a přispívá k rozdělení Egypta na příznivce a odpůrce islamistů, díky nimž se dostal k moci.

Prezident v nedávném rozhovoru pro britský tisk potvrdil odhodlání odolat "nedemokratickému útoku na legitimitu svého zvolení". Přitom ale nabídl změny v ústavě, které by přinesly větší důraz na uplatňování islámského práva, a prohloubily by tím v liberálních vrstvách obavy z nastolení islamistické diktatury.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.