Lidovky.cz

Tisíce Američanů vyšly do ulic: Chceme spravedlnost pro Trayvona!

Svět

  13:48
MIAMI/NEW YORK - V amerických městech protestují tisíce lidí proti verdiktu v případu George Zimmermana, který loni zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Soud jej však minulý týden osvobodil na základě zákona o sebeobraně. Spravedlnost nemá brát ohled na rasu, bouří se protestující. Volají také po větší kontrole zbraní.

Protestní shromáždění v New Yorku. V popředí matka se svým synem foto: Reuters

George Zimmerman zastřelil sedmnáctiletého Trayvona Martina vloni v únoru a žalobce jej za to obvinil z vraždy druhého stupně. Před týdnem byl ale Zimmerman osvobozen: porota usoudila, že střílel ve strachu o svůj život.

ČTĚTE VÍCE:

Osvobozující verdikt pro Zimmermana vyvolal vlny protestů po celé zemi a oživil debaty o rasismu. Lidé, kteří se shromažďují v amerických ulicích, tvrdí, že Zimmerman střílel především kvůli barvě Martinovy pleti. Kritizují také kontroverzní zákon o zákonné sebeobraně, který držiteli zbraně umožňuje střílet, pokud se cítí být v ohrožení, a dožadují se jeho změny.

Někteří protestující oblékli trička s Martinovým portrétem, jiní mají oblečení potištěné fotkou Baracka Obamy a nápisem "Kdybych měl syna, vypadal by přesně jako Trayvon." Další drží v ruce transparenty se slogany "Spravedlnost pro Trayvona!", "Změňte zákonnou sebeobranu" či "Nejsem podezřelý!"

V čele newyorských protestů stojí matka mrtvého chlapce

Jedno z největších protestních shromáždění se konalo v New Yorku. Vedla jej Trayvonova matka Sybrina Fulton. "Trayvon byl dítě," plakala. "Myslím, že občas se na to ve víru toho všeho zapomíná, protože když jsem seděla v soudní síni, znělo to, jako by mluvili o jiném muži. Ale on nebyl muž. Byl dítě."

Protestů v New Yorku se účastnily i veřejně známé osobnosti, například aktivista bojující za lidská práva Al Sharpton, kandidátka na post newyorského starosty Christine Quinn či hudebník Jay Z se svou manželkou, zpěvačkou Beyoncé.

Protestující kráčeli ulicemi města za skandování sloganů "Žádná spravedlnost, žádný mír" a "Já jsem Trayvon Martin." Pochod byl poklidný a nedošlo během něj k excesům či násilnostem.

Sharpton prohlásil, že doufá, že soustavný tlak veřejnosti přiměje příslušné orgány k přehodnocení rozsudku pro Zimmermana. Podle agentury Reuters sice federální prokurátoři vyšetřují, zda se Zimmerman nedopustil porušení občanskoprávních zákonů, ale šance znovu ho obvinit je velmi malá.

Zimmermana nesoudili. Souzen byl Trayvon, říká chlapcův otec

V floridském Miami se protestující shromáždili kolem Trayvonova otce Tracyho Martina. Martin řekl, že když vyslechl osvobozující rozsudek pro Zimmermana, uvědomil si, že "nebyl souzen George Zimmerman - souzen byl Trayvon." I zde se hovořilo o nutnosti pozměnit zákon o zákonné sebeobraně.

Protesty v Atlantě, hlavním městě státu Georgia, byly zahájeny bohoslužbou a modlitbami věnovanými Trayvonu Martinovi. Vystoupil zde také Martin Luther King III., který přítomným připomněl proslulá slova svého otce "Měl jsem sen..." a blížící se 50. výročí pochodu na Washington. "Je čas vydat se znovu na pochod, dámy a pánové," prohlásil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.