Lidovky.cz

Narodil se jí pravnuk, ale královna se vlády zřejmě jen tak nevzdá

Svět

  7:00
LONDÝN - S narozením dalšího následníka trůnu se ve Velké Británii opět vyrojily spekulace o abdikaci královny Alžběty II.

Královna Alžběta II. foto: ČTK

Spekulace o eventuálním odchodu sedmaosmdesátileté panovnice na odpočinek se vyrojily (respektive zesílily) letos. Hned z několika důvodů. Napomohlo jim například dění v některých jiných evropských monarchiích. Nejdříve abdikovala populární pětasedmdesátiletá nizozemská královna Beatrix. Žezlo předala synovi Willemu-Alexanderovi. "Neodcházím, protože by pro mě byla služba veřejnosti už příliš, ale protože věřím, že zodpovědnost za naši zemi by měla mít v rukou nová generace," řekla.

O pár měsíců později přišla podobná zpráva z Belgie. Odchod do důchodu ohlásil devětasedmdesátiletý král Albert II. Vládu uplynulý víkend předal korunnímu princi Philippovi. Připustil, že důvodem je pokročilý věk a nedostatek sil. "Uvědomuji si svůj věk a mé zdraví mi už nedovoluje dostát povinnostem, jak bych si přál," pronesl.

Zdravotní problémy

Britská média okamžitě začala dumat, zda se k podobnému kroku může někdy odhodlat i dlouholetá vladařka Spojeného království. I její věk je totiž úctyhodný, devadesátka se blíží. A navíc její manžel, dvaadevadesátiletý princ Philip, na tom není zdravotně úplně dobře. Vévoda z Edinburghu byl v poslední době opakovaně v nemocnici, naposledy v červnu na operaci v oblasti břicha (nic bližšího k tomu Buckinghamský palác nesdělil). Vloni byl Philip hospitalizován hned třikrát.

ČTĚTE TAKÉ:

Panovnice sama byla počátkem letošního března v péči lékařů kvůli střevním a žaludečním potížím. Královský palác ujišťuje, že hlava rodu Windsorů se jinak těší dobrému zdraví. Ale přesto: nebudou už chtít Alžběta s Philipem odejít na odpočinek?  Naplno se dohady o možné abdikaci „rozjely“ poté, co Buckingham učinil dva konkrétní kroky. Nejprve v květnu oznámil, že panovnice letos poprvé od roku 1971 nepojede na zasedání šéfů vlád zemí Commonwealthu. Na listopadovém summitu na Šrí Lance ji nahradí následník trůnu a její nejstarší syn, princ Charles. List The Daily Telegraph k tomu vzápětí podotkl, že v královských kruzích se šušká, že se Alžběta II. už nevydá do žádných vzdálených zemí. Palác prozradil pouze to, že daleké cesty bude řešit jednotlivě.

Začíná si Charles zvykat na královské povinnosti?

A ten druhý krok? Učinila jej panovnice sama: na letošní tradiční otevírání parlamentu se vypravila i s Charlesem. To se nestalo od roku 1996. A na závěr své řeči poprvé pomlčela o svých plánovaných zahraničních cestách. "Možná proto, že poprvé během její dlouhé vlády žádné cesty nebyly naplánovány," psal The Guardian. BBC se pro změnu pídila po tom, co znamená Charlesova přítomnost na otevírání parlamentu. Palác sice ujišťoval, že to byla jen náhoda – princ z Walesu prý měl jen volno v diáři, ale média tomu neuvěřila. Spíše to vnímala tak, že Charles si začíná zvykat na povinnosti krále.

"Ačkoliv Buckinghamský palác trval na tom, že královna nijak neubírá ve svých povinnostech, vypadá to jako ta pravá chvíle pro prince Charlese, aby na sebe převzal více povinností. A to nejen aby ulevil svým rodičům, ale také aby dal veřejnosti příležitost začít jej vnímat jako potenciálního krále," podotkla BBC.  Magazín Time dokonce psal, že se blíží konec více než šedesátileté éry Alžběty II. Jenomže to není tak jednoduché... Pokud tedy královnino zdraví nepodlomí nějaká náhlá nemoc. Alžběta II. je totiž z rodu žen, které se dožívaly vysokého věku. Stačí snad připomenout její matku, která zemřela ve věku 101 let.

Zapovězené slovo

A abdikace je u ní podle lidí znalých poměrů v královské rodině i přes to všechno stále zapovězené slovo. Svou roli vnímá jako povinnost k lidem danou jí Bohem. Abdikaci svého strýce Edwarda VIII. kvůli svatbě s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou prý považovala za jeho selhání.

Spíše se tedy očekává, že jen "přehodí" na svého nejstaršího syna více svých povinností. A v případě, že by vážně onemocněla, mohl by se ujmout role regenta. Čili prakticky zastoupit svou matku, ona by však formálně zůstala hlavou monarchie. A pakliže se Alžběta II. dožije (bez abdikace) stejného věku jako její matka, na trůně ji najdeme ještě v roce 2027. Čtyřiašedesátiletý Charles by se tak monarchou mohl stát až ve svých skoro 80 letech. Už teď je nejdéle čekajícím následníkem britského trůnu.

Britové si změnu moc nepřejí

Se všemi těmi dohady může však zamíchat právě narození potomka prince Williama. Bude to poprvé od roku 1894, co budou žít současně tři generace následovníků. Alespoň podle autora královských biografií Roberta Laceyho. "Skutečně to zvyšuje šanci, že královna udělá to, co bylo kdysi nemyslitelné, a abdikuje," míní.

Samotní Britové si to (zatím) spíše nepřejí. Třeba z posledního průzkumu organizace YouGov vyplynulo, že 53 procent obyvatel Spojeného království si přeje, aby nepouštěla otěže až do konce svého života. A pochopitelně po Charlesovi je v řadě na trůn novopečený otec William. Jeho potomek si tedy s největší pravděpodobností na královskou korunu počká desítky let.  Ale pokud podědí po svých předcích dlouhověkost, tak by pak klidně mohl přivést zemi do 22. století.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.