Lidovky.cz

Krejčíř prý unikl pokusu o vraždu. Střílela po něm dálkově ovládaná zbraň

Svět

  15:01aktualizováno  17:22
JOHANNESBURG - Radovan Krejčíř podle jihoafrických médií unikl v JAR pokusu o vraždu. Uprchlý český podnikatel tvrdí, že se ho před jeho kanceláří někdo pokusil zastřelit.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

"Když jsem vystupoval z auta, tak se z vedlejšího vozu ozval velmi hlasitý zvuk... pak přišla střelba," popsal Krejčíř redaktorce serveru Eye Wittness News. Podle něj byla dvanáctihlavňová dálkově ovládaná zbraň umístěna za zadní registrační značkou červeného Volkswagenu Polo a vyšly z ní asi dvě desítky střel. Krejčíře žádná z nich nezasáhla. Sám ale řekl, že jím událost otřásla. Nechce prý spekulovat, kdo ho mohl chtít zabít.

"Projektily zasáhly vozidlo Krejčíře na straně řidiče, postranní okénko a zadní okénko, zůstalo po nich několik otvorů. Není známo, kdo zařízení spustil a kdo vozidlo na místě zaparkoval," citoval server Times Live mluvčího policie Lungela Dlaminiho. Ten zároveň potvrdil, že se policie případem intenzivně zabývá a vyšetřuje ho jako pokus o vraždu.

České televizi Krejčíř řekl, že netuší, kdo by za útokem mohl stát. V minulých týdnech mu prý nikdo nevyhrožoval. Auto podle něj bylo na parkovišti, které nepatří k jeho kanceláři. "Já parkuju z boku té kanceláře, vždy na tom stejném místě. To auto stálo vlastně jakoby zády k mému autu," sdělil Krejčíř.

Z tohoto auta stříleli na Radovana Krejčíře.

Podivný případ střelby ve čtvrti Bedfordview nedaleko frekventovaného obchodního centra Eastgate jihoafrická média zaujal. Označují ho za bizarní a pomáhají si i citací Krejčíře, podle nějž to byl "pokus o vraždu ve stylu Jamese Bonda".

Zpravodajský server News24.com napsal, že střelba může souviset s vyřizováním účtů mezi zločineckými gangy.

Krejčíř přijel do Jihoafrické republiky v roce 2007 na falešný pas ze Seychel. Loni byl v Česku nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, Johannesburg ale zatím nerozhodl o jeho vydání. Příští jednání soudu o extradici se má konat 5. srpna. Podnikatel by chtěl v africké zemi zůstat, a proto zde požádal o politický azyl.

ČTĚTE TAKÉ:

V JAR stanul Krejčíř před soudem kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale obvinění v obou případech stáhly.

Jihoafrická média Krejčíře spojují s místním podsvětím a několika vraždami jeho spolupracovníků. "Krejčířovi společníci mají takový ošklivý zvyk... že se většinou najdou mrtví," shrnul to lapidárně deník Mail&Guardian.

Právník Tomáš Sokol, který Krejčíře v Česku zastupuje, uvedl, že se o události dozvěděl od Lidových novin. "Víc se k tomu nebudu vyjadřovat," uvedl Sokol.

Do čeho je Krejčíř zapletený

  • Krejčíř v minulých letech čelil v JAR několika obviněním kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale nakonec obvinění v obou případech stáhly.
  • V březnu 2011 policie zadržela Krejčíře kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů Kč). Soud podnikatele propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.
  • Loni v únoru byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou v Pretorii ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 bylo obvinění vůči němu staženo.
  • V jihoafrických médiích je Krejčíř spojován i s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, s nimiž měl osobní či "podnikatelské" vztahy. Policie mu ale dosud nic neprokázala.
  • Krejčířovo jméno je zmiňováno například v souvislosti s únosem a vraždou německého podnikatele Uwe Gembally v roce 2010.
  • V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Mezi nimi byl i šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jenž byl krátce předtím zastřelen. Po jeho rodině Krejčíř vymáhá 480 000 randů (asi 1,2 milionu Kč) za svůj údajný podíl ve firmě CDS.
  • Loni na podzim média v JAR uvedla, že úřady tajně vyšetřují Krejčíře také kvůli nedoplatkům na daních.
  • V Česku byl Krejčíř loni nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrický soud řešil žádost o jeho vydání již několikrát (ČR žádost předala v roce 2007). Zatím o jeho vydání nerozhodl, příští jednání má být 5. srpna.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.