Lidovky.cz

Bilance nehody ve Španělsku: nejméně 80 mrtvých, strojvedoucí ve vazbě

Svět

  16:14aktualizováno  20:28
MADRID - Španělská policie zahájila vyšetřování jednoho ze strojvedoucích vlaku, který ve středu večer vykolejil u města Santiago de Compostela na severozápadě země. Při nehodě zahynulo nejméně 80 lidí a nemocnice ošetřily 178 osob, uvedly úřady.

Zatímco se záchranáři pokoušeli z trosek vlaku vyprostit zraněné, hasiči bojovali s požárem. foto: APČTK

Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů příčinou neštěstí zřejmě bylo více než dvojnásobné překročení povolené rychlosti v zatáčce poblíž Santiaga de Compostela. Podle ambasády ČR v Madridu nejsou mezi dosud známými oběťmi žádní Češi.

Třídenní smutek

Premiér Mariano Rajoy, který dorazil na místo tragédie, oznámil, že vyhlásí třídenní státní smutek. "Nebudete sami," vzkázal dojatý Rajoy rodinám obětí. Rodák ze Santiaga de Compostela zároveň poděkoval místním lidem, kteří ve velkém pomáhali zachraňovat zraněné a přišli darovat nedostávající se krev. Na místo neštěstí se vydal i král Juan Carlos.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle úřadů regionu Galicie byli již všichni zranění identifikováni, známa jsou také jména většiny z 80 mrtvých, státní příslušnost však nikoli. Nemocnice ošetřily celkem 178 lidí, z nichž 95 dosud zůstává v péči lékařů, uvedla regionální ministryně zdravotnictví. V kritickém stavu je podle ní v současnosti 36 zraněných, z toho čtyři děti.

Podle českého konzula Jindřicha Kubovského zatím nejsou informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané. "Zatím nemáme zprávy o mrtvých či zraněných z řad českých občanů. Mrtví ale doposud nebyli identifikováni všichni," upřesnil odpoledne konzul. Nikdo z Čechů se také zatím na ambasádu neobrátil s tím, že by ve vlaku cestoval jeho blízký.

Podle předběžných zpráv je mezi zraněnými několik Američanů a nejméně jeden Brit. Španělské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi dosud identifikovanými mrtvými jsou nejméně tři cizinci; podle agentury AP je jedním z nich Američan.

Strojvedoucí ve vazbě

Policisté začali vyšetřovat jednoho ze dvou strojvedoucích, kteří rychlovlak Alvia státní železniční společnosti Renfe řídili. Nejvyšší soud Galicie oznámil, že jde o strojvedoucího, který leží v nemocnici a je tam ve vazbě. Regionální vláda nicméně sdělila, že se zároveň prověřuje, zda za nehodu nemůže selhání zabezpečovacího zařízení.

VIDEO, JAK VLAK HAVAROVAL, NAJDETE ZDE.

Souprava jela z Madridu do města Ferrol na severozápadě Španělska. Všech 13 vozů vykolejilo. Podle společnosti Renfe přepravoval vlak 238 pasažérů.

Španělský list ABC označil za údajnou příčinu nehody příliš velkou rychlost. Alvia jezdí rychlostí až 250 kilometrů v hodině. U Santiaga de Compostela ale musí zpomalit kvůli řadě zatáček. Osudná zatáčka zhruba tři kilometry od nádraží v Santiagu je jednou z nejostřejších na trati a rychlost je zde omezena na 80 kilometrů v hodině. Deník El País s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním uvedl, že vlak do zatáčky vjel rychlostí 190 kilometrů v hodině.

Potvrdil to údajně jeden ze strojvedoucích, kteří oba nehodu přežili bez vážnějších zranění. Strojvedoucí podle listu El País krátce po nehodě komunikoval vysílačkou s nedalekou stanicí: tvrdil, že má bolesti v zádech a není schopen dostat se z kabiny. "Doufám, že nebudou mrtví, protože bych je měl na svědomí," prohlásil údajně. Nehoda je druhým nejhorším vlakovým neštěstím v Evropě za posledních dvacet let. Více obětí - 101 - si vyžádala jen nehoda německého rychlovlaku u města Eschede v červnu 1998. Ještě více lidí zemřelo na železnici, a to také ve Španělsku, v březnu 2004, tehdy ale šlo o sérii teroristických útoků se 191 mrtvými.

Španělský premiér na místě neštěstí

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.