Lidovky.cz

Feministce hrozili na Twitteru znásilněním. Bránit se nemohla

Svět

  21:26
LONDÝN/PRAHA - Britská feministka lobbovala za to, aby se na bankovkách objevila spisovatelka Jane Austenová. Uspěla. Pak jí však začaly chodit skrze Twitter hrozby. A jen těžko se mohla bránit.

Caroline Criado-Perezová (vpravo) foto: Reuters

Je to příběh, který se hodí spíše do předminulého století. Roli v něm hraje pýcha a předsudek. A postrádá rozum i cit. Ano, názvy slavných knih Jane Austenové se tady s trochou malé nadsázky docela hodí. A nejen proto, že to celé tak trochu začíná právě u proslulé spisovatelky... Byť ona sama je v tom nevinně.

Vše začalo, když aktivistka a novinářka na volné noze Caroline Criado-Perezová lobbovala ve Spojeném království za to, aby se na desetilibrovkách objevila žena. Konkrétně Jane Austenová. Criado-Perezová proto založila petici, pod níž získala podpisy zhruba 35 tisíc lidí.

Rozhodla se tak poté, co Britská centrální banka (Bank of England) před nedávnem oznámila, že změní současnou pětilibrovku. Reformátorku vězeňství Elizabeth Fryovou nahradí od roku 2016 legendární britský ministerský předseda Winston Churchill. S Fryovou zmizela z anglických bankovek jediná žena. Samozřejmě nepočítaje královnu Alžbětu II., která je na přední straně všech anglických bankovek (skotské a irské peníze mají vlastní motivy). Významné osobnosti britských dějin jsou na rubu. A i když královna nepochybně udělala pro monarchii mnoho, bojovnicím za ženská práva její obličej na penězích nestačil.  "Vysílalo to vzkaz, že ženy mohou uspět pouze, pokud se narodí do správné rodiny," shrnula agentura AP jejich výtky.

ČTĚTE TAKÉ:

Petice nakonec slavila úspěch. Bank of England minulý týden oznámila, že skutečně autorku proslulých románů na desetilibrovku umístí. Objeví se tam pravděpodobně rok poté, co Churchill na pětilibrovce, v roce 2017. Caroline Criado-Perezová by tedy mohla slavit. Jenže místo radosti přišla internetová šikana.

Skrze svůj twitterový účet byla podle svých slov bombardována výhrůžnými "tweety". Dostávala jich prý tak padesát za hodinu. "Jsi ta ubohá děv.., která vedla kampaň za to, aby bylo více žen na bankovkách?" napsal jí jeden z uživatelů. Když mu odpověděla, že to on je "ubohý hlupák", nazval jí ohyzdnou a pohrozil sexuálním násilím. Následoval příval podobných příspěvků, které jí hrozily znásilněním i smrtí. "Najdu si tě," hrozil jí jeden z nich.

Bylo jich tolik, že Criado-Perezová nestíhala všechny správci Twitteru hlásit. A to do velké míry i proto, že jí situaci ztěžovaly pravidla sociální sítě, jež na rozdíl od jiných podobných webů neumožňuje jednoduše hlásit internetovou šikanu nebo výhrůžky. Aby tak mohla učinit, musela podle aktuálních pravidel vyplnit dotazník. "Twitteroví útočníci jsou přitom rychlejší než jejich oběti v boji s byrokratickým procesem," upozornil deník The Times.

Případ řeší i britská policie

Na internetu proto vznikla další petice. Tentokrát za to, aby Twitter urychleně zjednodušil postup pro hlášení obtěžování zavedením jednoduché ikony "nahlásit nevhodný nebo urážlivý obsah". Tedy tak, jak to umožňují některé další sociální sítě. Petici podepsaly už desetitisíce lidí a kvapem jich přibývá. Někteří dokonce vyzvali k jednodennímu bojkotu Twitteru.

"Ukazujeme, že stojíme-li při sobě, můžeme dosáhnout opravdových změn. Přiměli jsme Bank of England změnit názor a můžeme udělat to samé s Twitterem," vyzývá k podpisu petice další lidi Caroline Criado-Perezová, byť ji založil někdo jiný. Britská stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová dokonce napsala přímo šéfovi britského Twitteru, aby prověřil pravidla ohledně internetových útoků a vyhrožování. Reakce Twitteru je podle ní zcela jasně nedostatečná a sociální síť nijak nechrání ženy, které se staly oběťmi podobných útoků jako Criado-Perezová.

"Sociální síť sice zakazuje uživatelům, aby komukoliv vyhrožovali, dosud však zavedla onu jednoduchou ikonu k nahlášení obtěžování pouze v aplikacích pro iPhony," upozornil The Times. Twitter podle něj včera řekl, že pracuje na tom, aby se objevila i těm, kteří používají jiné chytré telefony nebo počítač, ale zatím není známo, kdy se tak stane. Případem se mezitím začala zabývat i britská policie, Caroline Criado-Perezová jí totiž výhrůžky nahlásila. Muži zákona pak v neděli zatkli v souvislosti s hrozbami novinářky jednadvacetiletého muže z Manchesteru a podezírá ho z obtěžování. Více detailů k němu už nesdělili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.