Lidovky.cz

Čím přesně se otrávily Češky v Egyptě? To nelze zjistit, říká odborník

Svět

  18:42
PRAHA - Jakmile začnou průjmy, štamprle slivovice rozhodně nepomůže, varuje Jaroslav Zikmund, toxikolog pražské Nemocnice Na Bulovce.

* LN Jaké látky v potravinách mohou lidem ublížit?
Těch látek je celá řada. Za určitých okolností – pokud není správně připravený–může ublížit třeba maniok. Osahuje totiž prudce jedovatý kyanid. V Africe, kde je tento kořen hlavní součástí jídelníčku, trpí spousta chudých lidí dokonce chronickou formou otravy zvanou „konzo“. Kyanid se vyskytuje i v hořkých mandlích, toxické jsou nedozrálé zelené brambory a rajčata. Před použitím se musí spařit fazolky. Problém samozřejmě může vzniknout i při nesprávném skladování potravin. Zdrojem fekálních infekcí je v celé řadě oblastí voda.

* LN Pokud pomineme potraviny, odkud ještě mohly být toxiny, kterými se Češi v Egyptě otrávili?
Těch možností je nepřeberné množství. V Africe platí naprosto jiná pravidla než v Evropské unii. Třeba keramika, ve které se jídlo připravuje, může obsahovat olovo nebo jiné těžké kovy, které se z nádobí uvolňují.

ČTĚTE TAKÉ:

* LN Jak se vůbec otrava pozná?
Zpravidla se objeví žaludeční nevolnost s úpornými průjmy. V okamžiku, kdy už toxin začne působit v organismu, se mohou objevit horečky doprovázené zimnicemi. Tělo většinou na toxin reaguje do čtyř hodin od požití. Pokud by šlo o parazita či infekci, inkubační doba bývá delší.

* LN Co proti tomu dělat? Do jaké míry se dá zvládnout infekce či otrava léky přivezenými z domu a kdy už je potřeba volat lékaře?
Rozhodně je špatně řešit situaci jenom obyčejným endiaronem. Nic nezachrání ani štamprlička slivovice. Když už začnou problémy, je třeba vyhledat lékaře. Dobré je mít s sebou také sušenou jogurtovou kulturu, která podporuje vylučování toxinů z organismu.

* LN Turisté v Egyptě podlehli otravě během několika hodin. Je tak rychlý průběh standardní?
Ono je to velmi individuální, každý na otravu reaguje jinak. Horší následky se projevují u citlivějších jedinců s oslabeným organismem. Může se k tomu přidat reakce na změnu klimatu či časového pásma. Já sám jsem byl v Egyptě několikrát a vím, jak to tam chodí – první, co vám na letišti dají, je známka, kterou hned každý olízne. Je tam horko, lidé si dávají do drinků led. Neuvědomují si, že může být z kohoutkové vody, tedy infikovaný.

* LN Lze při pitvě zjistit, čím konkrétně se lidé otrávili?
Pitva se obecně dělá kvůli konstatování nějakého stavu. To, jestli je v těle toxin bílkovinné povahy, se nezjistí. To nám mohou ukazovat jenom v amerických filmech. Těla zůstanou nějaký čas uchována, začnou v nich hnilobné procesy a odlišit pak jednotlivé bílkoviny od sebe je velice problematické.

* LN Existuje univerzální rada, jak se otravě na dovolené vyhnout?
Je třeba zcela přehodnotit hygienické návyky a nejíst všechno, co nám přijde pod ruku. Lidé by také měli myslet na to, že nejsou v Česku – omyjí si ovoce ve vodě, ale ta je infikovaná.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.