Lidovky.cz

Japonský ministr se chtěl inspirovat nacisty. Teď se omlouvá

Svět

  22:06
TOKIO - Japonský vicepremiér a ministr financí Taró Aso dnes odvolal své prohlášení, že by Japonsko mělo následovat příkladu nacistů při změně ústavy. Jeho výrok vyvolal protesty ze strany sousedních zemí a bojovníků za lidská práva.

Taró Aso foto: Reuters

Aso vzbudil rozhořčení svým pondělním tvrzením, že by se Japonsko mělo inspirovat tím, jak nacistická strana před druhou světovou válkou nepozorovaně měnila německou ústavu. Obdobnou tichou taktiku by podle něj japonští politici měli volit i při kontroverzních návštěvách svatyně Jasukuni v Tokiu, kde je mezi 2,5 milionu válečných obětí uctíváno i 14 odsouzených válečných zločinců.

Při rozhovoru s novináři dnes Aso řekl, že jeho slova byla špatně pochopena. Chtěl prý pouze zdůraznit, že halasná debata o tom, zda by Japonsko mělo změnit svou poválečnou pacifistickou ústavu, podle níž japonská armáda může zasahovat jen v případě sebeobrany, není prospěšná. "Je velmi nešťastné a politováníhodné, že moje komentáře týkající se nacistického režimu byly nesprávně interpretovány. Chtěl bych své poznámky ohledně nacistického režimu vzít zpět," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Kritiky vládní Liberálnědemokratické strany znepokojují návrhy této strany upravit japonskou poválečnou ústavu, mimo jiné s cílem umožnit větší působnost japonské armádě. Ústava, jejíž text navrhovaly po druhé světové válce Spojené státy, zakazuje Japonsku použít sílu v mezinárodních konfliktech s výjimkou sebeobrany.

Jaké techniky nacistické vlády jsou inspirativní?

Japonsko bylo ve druhé světové válce spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Právě japonská vojenská agrese z minulých dob je důvodem ke stávajícímu omezení role japonské armády. Aso má kontroverzní výroky v oblibě. V minulosti už se musel omlouvat třeba za to, že označil seniory za přítěž společnosti, žertoval o lidech trpících Alzheimerovou nemocí či přirovnal opoziční Demokratickou stranu Japonska k fašistům.

Nejnovější Asovy poznámky vyvolaly hněv mimo jiné u Střediska Simona Wiesenthala, které ministra vyzvalo, aby "okamžitě objasnil" své komentáře."Jaké techniky nacistické vlády jsou inspirativní? Jak potají ochromit demokracii?" uvedl v prohlášení rabín Abraham Cooper. Proti Asovým vyjádřením protestovali i vysocí představitelé Jižní Koreje a Číny, tedy zemí, které v minulosti trpěly invazí a okupací japonskou armádou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.